Znaki masońskie na medaliku

Pytanie: Niektórzy uważają, że na Cudownym Medaliku są umieszczone symbole masońskie. Czy pięcioramienne gwiazdy na rewersie medalika to pentagramy?

Odpowiedź: Symbole i znaki możemy spotkać w każdej kulturze i religii. Wiele użytych symboli nabiera znaczenia, w zależności od tego, przez kogo i w jakim kontekście zostały użyte. Masoneria posługuje się także symbolami chrześcijańskimi, nadając im swoje znaczenie, wskutek czego dochodzi do nieporozumień i reinterpretacji pierwotnie chrześcijańskich symboli.

Tak też się stało z pięcioramienną gwiazdą, która została utożsamiona z pentagramem.

Jednak nie każda taka gwiazda jest pentagramem. Otóż właściwym pentagramem jest pięcioramienna figura geometryczna, nazywana też gwiazdą pitagorejską. Wpisana w koło uznawana jest za symbol satanistyczny.

Zanim jednak nabrała obecnego znaczenia, miała swe określone znaczenie w religii chrześcijańskiej. Chrześcijanie uznawali pentagram za symbol prawdy i religijnego mistycyzmu. Cesarz Konstantyn używał go jako swej pieczęci. Był także symbolem pięciu ran Chrystusa. Legendarny rycerz sir Gawain (bratanek króla Artura) miał na tarczy pentagram jako symbol pięciu cnót rycerskich: wielkoduszności, odwagi, czystości, rycerskości i pobożności.

Mistycy pitagorejscy widzieli natomiast w pentagramie symbol doskonałości, kojarzyli go z życiem i zdrowiem.

W XVIII w. pentagram stał się jednym z ważniejszych symboli masonerii i bywa interpretowany jako symbol człowieka, będącego w drodze do "odrodzenia" i "ubóstwienia". Umieszczona w środku pentagramu litera "G" oznacza: Boga, gnozę lub geometrię.

W XIX w. okultysta Eliphas Levi (były ksiądz) podzielił pentagramy na "dobry" (zwrócony jednym wierzchołkiem do góry) i "zły" (odwrócony dwoma wierzchołkami do góry). Pentagram "dobry" nazwał białym i twierdził, że jest on odzwierciedleniem sacrum - siły boskiej lub wyższości umysłu człowieka nad innymi żywiołami i zmysłami. Pentagram "zły" nazwał czarnym lub Bafometa, który odzwierciedla według Leviego profanum - człowieczeństwo lub wyższość żądz i emocji nad rozumem. Pentagram "zły" z głową Bafometa wewnątrz Anton Szandor LaVey, autor Biblii Szatana, obrał jako symbol kościoła Szatana. Dlatego obecnie jest on uważany za znak satanistyczny, choć często mylony z pentagramem "białym". W pentagram odwrócony ("zły") często wpisuje się głowę kozła, dodaje symbole satanistyczne (np. liczbę 666, odwrócony krzyż), a także otacza pojedynczym lub podwójnym kołem.

Gwiazda pięcioramienna pojawiała się w niemal każdej antycznej kulturze i nabierała znaczenia w zależności od kształtu, barwy i położenia. Pierwsi chrześcijanie używali ją jako mistyczny znak boskości Jezusa. Nazywali ją Gwiazdą Betlejemską i Gwiazdą Trzech Króli. W róży o pięciu płatkach dopatrywali się zbioru gwiazd pięcioramiennych, które z kolei przypominały im o roli Maryi w dziele zbawienia. Zatem dwanaście gwiazd na Cudownym Medaliku nie może być nazywanych pentagramami, gdyż symbolizują one Maryję, Różę Mistyczną (gwiazda pięcioramienna) i Kościół zbudowany na fundamencie Dwunastu Apostołów (dwanaście gwiazd).

Cudowny Medalik nie jest talizmanem i nie "działa" sam z siebie - tym bardziej znajdujące się na nim symbole nie "działają" same z siebie - tylko tą siłą, jakiej są poświęcone, a medaliki są poświęcone Bogu i Niepokalanej. Ci, którzy odrzucają medalik ze względu na znajdujące się tam rzekome "pentagramy", popadają w herezję bałwochwalstwa, bo przyznają siłę działania rzeczy lub symbolowi, a nie Temu, któremu są one poświęcone.

Rycerz Niepokalanej 3/2012, s. 13
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
 
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?