Ogólnopolski Dzień Modlitwy Rycerstwa Niepokalanej

Teresa Maria Michałek, rzecznik prasowy Stowarzyszenia "Rycerstwo Niepokalanej" w Polsce

Obraz dla artykułu: Z Niepokalaną, Oblubienicą Ducha Świętego, w następne stulecie Rycerstwa Niepokalanej

W dniach 28 i 29 lipca 2018 roku w Niepokalanie odbył się Ogólnopolski Dzień Modlitwy Rycerstwa Niepokalanej. Ogólnopolski Dzień Modlitwy Rycerstwa Niepokalanej zgromadził ponad 70 delegacji wspólnot Rycerstwa Niepokalanej (MI) działających na terenie naszej Ojczyzny oraz setki indywidualnych rycerzy Niepokalanej. Pod hasłem: Z Niepokalaną, Oblubienicą Ducha Świętego, w następne stulecie MI – przez całą noc przez ręce Niepokalanej płynęła modlitwa do Boga za Rycerstwo Niepokalanej oraz za tych, którzy „daleko są od Boga i Kościoła o łaskę nawrócenia i uświęcenia dla nich” – zgodnie z ideałem MI, zostawionym przez św. Maksymiliana. Asystent Narodowy MI o. Grzegorz Maria Szymanik OFMConv wskazał, jak ważnym środkiem apostolskim w życiu rycerzy jest modlitwa. „Modlitwa – mówił Ojciec Asystent, witając przybyłych – to potężny środek, dzięki któremu możemy skruszyć wszelkie mury, nawet te najtrwalsze”. Zachęcił też, aby na wzór św. Maksymiliana rycerze codziennie oddawali swe życie za braci i nieśli nadzieję, że z pomocą Niepokalanej wszystko jest możliwe. „Ona jest przecież wszechmocą proszącą, Ona nieustannie oręduje za nami u tronu Boga Ojca” – twierdził Asystent MI.

Franciszkanin, o. bp Edward Kawa ze Lwowa przewodniczył centralnym uroczystościom. W homilii zwrócił uwagę na postawę Jezusa, który „nie jest obojętny na potrzeby człowieka. On słucha tych, którzy do Niego przychodzą. Jezus nie jest obojętny na nasze modlitwy i zawsze na nie odpowiada”.

Ogólnopolski Dzień Modlitwy Rycerstwa Niepokalanej organizowany jest od 1979 roku w Niepokalanowie w ostatnią niedzielę lipca z inicjatywy br. Innocentego Marii Wójcika (1918-1994).