Ku wolności wyswobodził nas...

O. Jacek Staszewski

Obraz dla artykułu: Ku wolności wyswobodził nas…

Przyznano nagrody w kilku kategoriach, trzy statuetki „Maksymiliany” trafiły do rąk najwyżej nagrodzonych.

Tradycyjnie swoje słowo pozdrowień i błogosławieństwo skierował do organizatorów i widzów festiwalu Ojciec Święty Franciszek, natomiast prof. Piotr Gliński, Wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na ręce Dyrektora festiwalu przesłał swoje powinszowania i wyrazy uznania.

Grandprix Festiwalu „Maksymiliana” w kategorii filmu fabularnego oraz nagrodę pieniężną wygrał obraz The Place w reż. Paolo Genovese. Z powodu nieobecności autora filmu, nagrodę zobowiązał się przekazać we Włoszech dyrektor festiwalu pan Piotr Pietrus.

Łukasz Adamski, członek Jury filmu fabularnego, tak skomentował swoje wrażenia podczas tej uroczystości: Festiwal Niepokalanów ma wielki potencjał, by stać się jedną z najważniejszych katolickich imprez w tej części Europy. […] Świadczy o tym choćby nagrodzenie w tym roku główną nagrodą subtelnego i niekonwencjonalnego obrazu „The Place” w reżyserii jednego z najciekawszych twórców europejskiego kina, Paolo Genovese. Również nieustające przywiązanie do festiwalu wybitnego reżysera Krzysztofa Zanussiego, który powrócił w tym roku do swojej świetnej formy filmem „Eter”, pokazuje wagę festiwalu. Trzymam kciuki za ten festiwal.

Grandprix Festiwalu „Maksymiliana” w kategorii filmu dokumentalnego oraz nagrodę pieniężną – Guardian of Time (Opiekun czasu) w reż. Filipa Šimora ze Słowacji odebrał osobiście twórca tego obrazu, jednocześnie z wielką radością i na gorąco komentując to wydarzenie w słowach: Jest to dla mnie wielki zaszczyt, jestem bardzo wdzięczny, to wielka motywacja do dalszej pracy. Film, „Opiekun czasu” ma takie przesłanie, taką myśl, która we mnie cały czas żyje. I jak powiedział Rajmund, główny bohater na końcu filmu, że właśnie teraz jest czas, który trzeba dać Bogu, bo potem może nie być kiedy.

Nagrodę specjalną, „Maksymiliana” dla filmu, „który zmienia życie” pod patronatem pana Andrzeja Dudy, Prezydenta RP i upominek oraz nagrodę pieniężną wygrał film – Miłość i puste słowa w reż. Małgorzaty Imielskiej. Nagrodę w imieniu twórców odebrała pani Maria Duffek, przedstawicielka Studia Filmowego Kronika, producenta filmu. Nagroda główna, statuetka św. Jana Bosco oraz nagroda pieniężna w konkursie młodych filmowców trafiła do rąk Marka Hajduka, twórcy obrazu Nastała Światłość. Nagrodę publiczności w kategorii filmu fabularnego zdobył obraz Serce, Serduszko reż. Jana Jakuba Kolskiego. Nagrodę publiczności w kategorii filmu dokumentalnego zdobył film Pionierzy w reżyserii Krzysztofa Kunerta. Nagrodę w imieniu reżysera odebrali producenci Marcin Kurek i Sylwester Banaszkiewicz z wytwórni filmowej MediaBirgade z Wrocławia.

Nagroda specjalna, okolicznościowy medal Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz nagroda pieniężna zostały przyznane obrazowi „Sprawiedliwy”, w reżyserii Michała Szczerbica. Nagrodę wręczył prof. Janusz Kawecki, reprezentant fundatora na ręce przedstawiciela dystrybutora. Nagrodę specjalną Związku Gmin Kolbiańskich i nagrodę pieniężną otrzymał film Józef Śmiech-Ciąg. Jak było naprawdę? w reżyserii Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków. Nagrodę przekazał zarząd Związku na czele z Markiem Jaworskim, wicewójtem Gminy Teresin, a odebrała ją szczęśliwa rodzina Państwa Kołodziejczyków.