Sprawozdanie z 30-lecia MI w Kielcach

Krystyna Radomska - animatorka diecezjalna

Wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej Diecezji Kieleckiej, 29 września 2018 roku, w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego, świętowały Jubileusz 30-lecia powstania MI na ziemi kieleckiej.

Spotkanie rozpoczęło się, śpiewem „Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny”. A także modlitwą różańcową poprowadzoną przez rycerzy z Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie.

Animatorka diecezjalna Krystyna Radomska, przypomniała historię powstania Rycerstwa Niepokalanej w diecezji kieleckiej. Ukazała wielką rolę w tym dziele Zofii Brachy i br. Innocentego Marii Wójcika, który pochodził z parafii Słaboszów w tejże diecezji. Oprócz historii i osób, które szczególnie zapisały się w krzewieniu Rycerstwa, ukazała wielkość dzieł duszpasterskich podejmowanych na chwałę Niepokalanej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Uświadomiła, jak wiele modlitwy w formacji duchowej dzieł apostolskich podejmowali przez te lata rycerze w parafiach i dla dobra kościoła kieleckiego. Niezliczone dni skupienia, rekolekcje formujące duchowość rycerską, pielgrzymki, procesje różańcowe, Jerycho różańcowe, kolonie dla dzieci, rekolekcje dla młodzieży, wyjazdy do Niepokalanowa, przyniosły wspaniałe owoce osobistego uświęcenia rycerzy, powołań kapłańskich i zakonnych, oraz pięknie żyjących wiarą małżeństw.

Po przypomnieniu działalności Rycerstwa Niepokalanej nadszedł najważniejszy moment jubileuszowego spotkania – uroczysta Msza św. dziękczynna, której przewodniczył ks. bp Ordynariusz Jan Piotrowski. Ołtarz Chrystusowy wraz z Pasterzem diecezji, otaczało 18 kapłanów. Zgromadzonych gości powitał asystent diecezjalny Rycerstwa Niepokalanej ks. Sebastian Seweryn. Homilię wygłosił prezes narodowy MI o. Stanisław Maria Piętka. Zachęcał nas, „abyśmy, radując się jubileuszem, mobilizowali się do jeszcze gorliwszego szerzenia chwały Niepokalanej, jak uczył nas św. Ojciec Maksymilian”.

Przed ołtarzem stanęły rycerskie sztandary. Na koniec liturgii, Prezes Narodowy wręczył pamiątkowy dyplom dla Rycerstwa Niepokalanej w Kielcach na ręce prezesa stowarzyszenia Antoniego Garstki. Ks. bp Ordynariusz błogosławiąc wszystkim wspólnotom Rycerstwa Niepokalanej, dziękował za gorliwość w służbie Matki Bożej i prosił, aby nie ustawać w tym dziele. Po Mszy św. wysłuchaliśmy montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez wspólnotę z parafii Garnizonowej w Kielcach. Radość Jubileuszu przeżywaną w kościele przenieśliśmy na agapę, przy obficie zastawionym stole. Polecając się w opiekę Matki Bożej Niepokalanej i św. Ojca Maksymiliana, ufamy, że dzieło Rycerstwa Niepokalanej w naszej diecezji będziemy szerzyć z nowym zapałem.