Dzień Skupienia Rycerstwa Niepokalanej Archidiecezji Krakowskiej

Barbara Kunik-Popiel i Ewa Skuras, Ewa i Dimitris Skuras

Obraz dla artykułu: Dzień Skupienia Rycerstwa Niepokalanej Archidiecezji Krakowskiej

Tajemnica świętości kapłaństwa św. Maksymiliana i św. Jana Pawła II to temat Dnia Skupienia Rycerstwa Niepokalanej archidiecezji krakowskiej. 27 października 2018 roku w Wadowicach spotkali się rycerze z diecezji krakowskiej, świętując 100-lecie kapłaństwa św. Maksymiliana i 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Po wspólnym spotkaniu przeżywaliśmy Eucharystię, której przewodniczył asystent regionalny, ks. dr Bogusław Nagel.

Powołanie to „zajęcie w planie Bożym miejsca, którego nikt inny nie posiada” (kard. John Henry Newman). Tym cytatem ks. Bogusław rozpoczął konferencję, analizując cnoty łączące i wyróżniające tych dwóch Świętych, czyli oddanie Maryi (Ojciec Maksymilian „Ja bym pragnął być startym na proch dla Niepokalanej”, Jan Paweł II „Totus Tuus”, gorliwość, wypełnienie woli Bożej, posłuszeństwo Kościołowi, miłość do Boga i bliźnich, umiłowanie Eucharystii, świętość.

Mobilizuje nas przykład wielu kapłanów, sióstr zakonnych i osób świeckich, którzy z wielką wiernością poświęcają się przepowiadaniu i służbie, często narażając swoje życie, a na pewno za cenę własnej wygody. Ich świadectwo przypomina nam, że Kościół nie potrzebuje wielu biurokratów i urzędników, ale żarliwych misjonarzy, pochłoniętych entuzjazmem głoszenia prawdziwego życia – cytował ks. Bogusław.

Rycerze dziękują za wolność Ojczyzny

„Dziś żyjemy w innej Polsce, wcale nie idealnej, ale mimo wszystko innej – wolnej. Czemu to zawdzięczamy?” – pytał na początek spotkania diecezjalnego Rycerstwa Niepokalanej diecezji bielsko-żywieckiej o. Arkadiusz Bąk. „To wielka łaska i dar, że przychodzi nam żyć w niezwykłych czasach – czasach wielkich rocznic. Rok temu obchodziliśmy 100 lat od powstania Rycerstwa Niepokalanej, które wpłynęło i zmieniło oblicze nie tylko Kościoła w Polsce i na świecie, ale także zmieniało i nadal zmienia, i kształtuje serca naszych Polaków, troszczących się o swoją Ojczyznę, czego dowodem troski są nasze comiesięczne spotkania w różnych częściach naszej diecezji – dziś w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach” – mówił o. Arkadiusz.

Proboszcz, o. Piotr Cuber, witając przybyłych pielgrzymów, zaznaczył, iż „przywiodła nas dzisiaj tutaj do Harmęż nie tylko potrzeba spotkania się w gronie Rycerzy, tak jak czynimy to co miesiąc, ale także miłość do naszej Ojczyzny. Dziś w przeddzień 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, my jako Rycerze Niepokalanej, tak jak życzyłby sobie tego Ojciec Maksymilian, stajemy wokół Niepokalanej, aby podziękować Chrystusowi i Jej za pomoc w odzyskaniu Niepodległości dla naszej Ojczyzny. Chcemy modlić się o pokój i wzajemną zgodę, o zrozumienie, gdyż pamiętamy, że kiedyś przyczyną rozpadu Rzeczpospolitej na długie 123 lata była niezgoda pomiędzyrodakami – zauważył o. Cuber.

Jubileusz 30-lecia Rycerstwa Niepokalanej w Gdyni

3 listopada 2018 roku odbyła się uroczystość jubileuszu 30-lecia powstania wspólnoty MI w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Gdyni. W sobotniej uroczystości brały udział delegacje wspólnot MI z Trójmiasta i Ostródy. Jubileuszowi przewodniczył prezes narodowy stowarzyszenia Rycerstwo Niepokalanej w Polsce, o. Maria Stanisław Maria Piętka. Obchody jubileuszu rozpoczęły się uroczystą Mszą św. o godz. 9:00, której przewodniczył asystent MI Polski północnej, o. Robert Twardokus OFMConv, a koncelebrowali Eucharystię o. Franciszek Kapusta, o. Bartłomiej Ewertowski oraz o. Stanisław Maria Piętka.

W wygłoszonej homilii o. Stanisław przypomniał, że tak jak Maryja jest „dopełnieniem” Trójcy Świętej, tak Rycerstwo Niepokalanej dopełnia dzieła Bożego w Jej służbie. Prezes Narodowy stowarzyszenia zauważył również, że obchodzony przez nas jubileusz 30-lecia, wpisuje się w inne wielkie jubileusze, w tym 100-lecie święceń kapłańskich św. Maksymiliana oraz 100-lecie niepodległości Polski. Bezpośrednio po Mszy św. rycerze Niepokalanej złożyli przed Najświętszym Sakramentem wynagrodzenie Niepokalanemu Sercu Maryi, uczestnicząc wraz z obecnymi parafianami i gośćmi w nabożeństwie pierwszej soboty miesiąca, zakończonej uroczystym błogosławieństwem.