Łzy Hioba

Małgorzata Rajda

Obraz dla artykułu: Łzy Hioba

Jeśli zaglądali Państwo kiedykolwiek na stronę sklepu internetowego niepokalanowskiego wydawnictwa w poszukiwaniu różańca, to z pewnością natknęliście się na przepiękny egzemplarz wykonany z tajemniczej rośliny potocznie nazywanej koiksem lub „łzami Hioba” (od jej łacińskiej nazwy Coix lacryma-jobi ), a oficjalnie – łzawnicą ogrodową.

Nazwa rośliny nawiązuje do wyglądu okrywy ziarniaka, która przypomina wielkie łzy, których w życiu nieszczęsnego biblijnego Hioba nie brakowało. Gwoli wyjaśnienia: łzawnica należy do rodziny wiechlinowatych, czyli traw, a owoce traw nazywamy właśnie ziarniakami (ziarnami).

W Polsce roślina ta nie jest powszechnie znana, natomiast w Azji, skąd się wywodzi, towarzyszy człowiekowi od bardzo dawna i ma szereg praktycznych zastosowań. Okrywy koiksowych ziaren są wymarzonymi „paciorkami” do nawlekania. Są twarde, nie trzeba ich ani polerować, ani wywiercać w nich otworów do nawlekania – naturalnie powstałe otworki już w nich są. Oprócz wspomnianych wcześniej różańców, z łzawnicy robi się również ozdobne naszyjniki oraz proste instrumenty muzyczne – grzechotki. […]

All text article in print edition of "Rycerz Niepokalanej"