Rycerstwo Niepokalanej w praktyce

Z O. Grzegorzem M. Świerkoszem OFMCONV rozmawia O. Grzegorz M. Owsianko ofmconv

O. Grzegorz M. Owsianko ofmconv: Niepokalanów Lasek to Ośrodek Formacyjny MI. W jaki sposób wspiera on formację i wychowanie dzieci?

O. Grzegorz M. Świerkosz ofmconv: Właściwy rozwój duchowy osób wierzących
w każdym wieku wymaga nieustannego pogłębiania wiary, czyli swojej relacji z Jezusem. Jest to chyba jeszcze ważniejsze dla dzieci i młodzieży, którzy rozpoczynających swą drogę wiary, aby dostrzegli w niej coś więcej niż obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Mszy świętej czy odmawiany rano i wieczorem pacierz. Poza katechezą i przekazem wiary w domu (który notabene jest czymś bardzo istotnym, choć coraz bardziej zaniedbywanym) szczególnym czasem, kiedy można lepiej poznawać Pana Jezusa, są rekolekcje czy dni skupienia. Nasz Ośrodek poprzez organizację właśnie tego typu wydarzeń stara się pomagać w wychowaniu i formacji między innymi dzieci. W swojej ofercie mamy zarówno tygodniowe, jak i weekendowe rekolekcje. Ich charakterystycznym rysem jest duchowość maryjna, która w mniej lub bardziej bezpośredni sposób przenika podejmowane przez nas tematy. Zwłaszcza podczas weekendów skupiamy się na tematyce związanej z Rycerstwem Niepokalanej.

O. GMO: Kiedy odbywają się rekolekcje i w jakim wieku powinni być uczestnicy?

O. GMŚ: Turnusy tygodniowe organizujemy co roku w sierpniu i w czasie ferii zimowych (terminy dostosowane są do wojewódz­tw: mazowieckiego i łódzkiego). Niektóre turnusy mają ograniczenia wiekowe, co daje możliwość lepszego dostosowania programu rekolekcji do uczestników. Każde dziecko i młodzież od 7 do 18 lat znajdzie czas dla siebie. Oprócz tego organizowane są dwa weekendy dla dzieci (7-15 lat) w kwietniu
i październiku; planujemy także dodatkowe weekendy dla młodzieży.

O. GMO: Jakie są główne założenia rekolekcji i czego możemy się na nich spodziewać?

O. GMŚ: Z założenia są to rekolekcje MI, ale nie trzeba być już rycerzem, aby na nie przyjechać. Tym, którzy jeszcze nie znają Rycerstwa, staramy się przybliżyć założenia MI
i na koniec zawsze pewna grupka uczestników decyduje się oddać siebie Niepokalanej w tym duchu.
Podczas turnusów poza codzienną Eucharystią, adoracją Najświętszego Sakramentu i pracą w grupach, dzieci mają możliwość uczestnictwa w spotkaniach edukacyjnych, staramy się zapewnić dzieciom także różne atrakcje oraz aktywnie wypełnić pobyt w Niepokalanowie Lasku. Jest też dużo zabawy, na przykład podczas pogodnych wieczorów. Nieodłącznym elementem turnusów tygodniowych jest również wycieczka, by zapewnić nie tylko możliwość rozwoju duchowego, ale i poznania nowych miejsc oraz by dać sposobność integracji w grupie rówieśników, dla których wiara jest w życiu czymś ważnym.
O. GMO: Jak wygląda organizowanie
takich rekolekcji?