Piotrków Trybunalski zawierzony Królowej Polski

Jarosław Bąkowicz

Obraz dla artykułu: Piotrków Trybunalski zawierzony Królowej Polski

Kilkuset piotrkowian wzięło udział w uroczystości zawierzenia naszego miasta Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski, która 8 grudnia odbyła się w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Sobotnia uroczystość to efekt decyzji, którą podczas ostatniej sesji podjęli miejscy radni. Msza św. rozpoczęła się od poświęcenia ornatu przygotowanego specjalnie na okazję zawierzenia Piotrkowa. Na szacie liturgicznej widnieje wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej i od tego dnia ornat będzie używany w parafii Najświętszego Serca Jezusowego. Homilię do wiernych wygłosił o. Roman Wit, który od piątku przygotowywał parafię do tej uroczystości. W kazaniu nawiązał do zawierzeń, jakie w historii naszego kraju dokonywały się w trudnych czasach walk o zachowanie niepodległości Polski. Miasto zostanie zawierzone Niepokalanemu Sercu Maryi Panny, Królowej Polski, która jest spoidłem narodu. Życzę, aby to zawierzenie przyniosło błogosławione owoce. Historia nas uczy, co to znaczy oddać się pod opiekę Królowej Polski – podkreślał o. Wit, wyliczając wcześniej przykłady, w których zawierzenie uratowało nasz kraj od najeźdźców.

Akt zawierzenia miasta i mieszkańców, władz samorządowych, wszelkich instytucji, finansów oraz inwestycji miejskich na zakończenie Eucharystii odczytał prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak. Następnie Niepokalanemu Sercu Maryi Panny dziekan Stanisław Nowacki zawierzył cały dekanat, duszpasterstwo, nowe powołania, katechetów, rady parafialne, wspólnoty kościelne, rodziny, rodziny, młodzież, dzieci, ludzi starszych i chorych.