22. Zyjac 01
NIEDZIELA TRÓJCY ŚWIĘTEJ
12 czerwca, 2022
J 16,12-15

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam objawi.
Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego weźmie i wam objawi».

Oto słowo Pańskie.

Komentarz do Ewangelii

Duch Prawdy doprowadzi was do całej prawdy

Po raz kolejny w kalendarzu pojawia się Niedziela Trójcy Świętej. Jezus mówi do uczniów o Duchu Prawdy i o Ojcu. Opowiada również o swojej relacji z Ojcem. Trzy Osoby, Trójca. Jeden Bóg.
Zastanawiali się Państwo kiedyś, co to zmienia? Jak to wpływa na zakupy w sklepie? Na wyprowadzanie psa na spacer? Wpływa jakoś czy nie wpływa? Poważnie mówię. Jeśli wierzymy, że Bóg jest Jeden w Trójcy, że jest Trójjedyny i to właśnie jest nasza największa prawda wiary, to to musi jakoś wpływać na wszystko, co robimy! Jeśli życie kogoś, kto wierzy w Trójjedynego Boga, nie różni się niczym od życia kogoś, kto wierzy w Jedynego Boga, to – moim zdaniem – coś tu nie gra.
W Bogu Trójjedynym jest Komunia i Inność. Całkowita Inność i kompletna Komunia. Jeśli żyjemy według tego, w co wierzymy, żyjemy zdrowo. Jeśli postawimy tylko na „komunię”, bez inności, będziemy mieli Koreę Północną, totalitaryzm. Jeśli postawimy na „inność”, bez komunii, będziemy mieli samotność, izolację, indywidualizm.
Bóg Trójjedyny to Ojciec, Syn i Duch Święty. Jeden Bóg w Trzech Osobach. Jeśli wierzę
w takiego Boga, to nie boję się innego, drugiego – nie boję się inności.
Jeśli wierzę w takiego Boga, to nie boję się wejścia w relację – nie boję się komunii.
Ale wiem, że muszą one iść w parze.
Myśleli Państwo kiedyś o tym? Czy gdybyśmy nie wierzyli w Trójjedynego Boga, to byśmy inaczej zakupy robili? Inaczej samochody byśmy tankowali? Gdzie indziej szczęścia byśmy szukali?