27_zyjac_02
2 Niedziela Zwykła
17 stycznia, 2021
J 1, 35-42

Komentarz do Ewangelii

Czy to zgodne z RODO?

Ja nie wiem, czy to jest zgodne z RODO i innymi przepisami związanymi z ochroną, magazynowaniem i przetwarzaniem danych osobowych. Szymon, syn Jony, spotkał Jezusa pierwszy raz w życiu i pierwszą rzeczą, którą usłyszał, było to, że będzie się nazywał zupełnie inaczej, niż się nazywa.
To tak, jakby Szymon Jonowski poszedł do jakiegoś urzędu, a mężczyzna w okienku powiedziałby mu: „Niech pan nic nie mówi, proszę się nie odzywać. Znamy pana, wiemy, że nazywa się pan Szymon Jonowski. A właściwie, nazywał się pan w taki sposób. Zostało to unieważnione, od teraz nazywa się pan Piotr Skałosz”. Wszystkie dokumenty do wymiany, profil zaufany nieważny, na liście wyborców nie ma, konta w banku zamrożone. No, jak tak można!
Przeczuwamy, że zmiana imienia to jakaś rewolucja. Taką rewolucję organizuje Jezus w życiu Piotra, zapewne nic nie przeczuwającego. Adam nazywał w raju zwierzęta. Nowy Adam – Jezus, nadaje nowe imiona ludziom. Dać się przyprowadzić do Jezusa, to znaczy zgodzić się na zmiany, na nowość, na rewolucję, ale i na… zwycięstwo! Baranek, który został zabity, zwyciężył śmierć!