dove made out of water splashes
Poniedziałek
12 kwietnia, 2021
(J 3, 1-8)

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Był wśród faryzeuszów pewien człowiek, imieniem Nikodem, dostojnik żydowski. Ten przyszedł do Jezusa nocą i powiedział Mu: «Rabbi, wiemy, że od Boga przyszedłeś jako nauczyciel. Nikt bowiem nie mógłby czynić takich znaków, jakie Ty czynisz, gdyby Bóg nie był z nim».

W odpowiedzi rzekł do niego Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi powtórnie, nie może ujrzeć królestwa Bożego».

Nikodem powiedział do Niego: «Jakżeż może się człowiek narodzić, będąc starcem? Czyż może powtórnie wejść do łona swej matki i narodzić się?»

Jezus odpowiedział: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do królestwa Bożego. To, co się z ciała narodziło, jest ciałem, a to, co się z Ducha narodziło, jest duchem. Nie dziw się, że powiedziałem ci: Trzeba wam się powtórnie narodzić. Wiatr wieje tam, gdzie chce, i szum jego słyszysz, lecz nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd podąża. Tak jest z każdym, który narodził się z Ducha».

Komentarz do Ewangelii

Powtórne narodzenie

«Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do królestwa Bożego».

Bo pozostawieni sami sobie z naszą wiarą, niewiele zdziałamy. Prędzej zakopiemy nasze talenty, nasze powołanie, niż je pomnożymy. Bo będziemy realizować własne marzenia, a nie wolę Bożą. O wiarę musimy się nieustannie troszczyć, pielęgnować ją, umacniać.

Żeby móc w pełni realizować Bożą wolę, nasze powołanie, musimy narodzić się na nowo. Z Ducha Świętego. To da nam siłę do zerwania ze starym życiem, z jego wszystkimi przyzwyczajeniami, stereotypami i oczekiwaniami. Z lękiem. Da ufność, by iść tam, gdzie Boży Duch nas poprowadzi. W przeciwnym wypadku, będziemy wciąż tkwili w miejscu. Z wiarą na ustach nic nie osiągniemy. Wiarą musimy zacząć żyć. A to stanie się tylko po naszym powtórnym narodzeniu.

Panie, proszę, przymnóż nam wiary, byśmy nie bali się, że oddając Ci nasze życie, coś stracimy. Bo z Toba tylko zyskamy, a to czego nam brakuje, Ty sam w nas pomnożysz.