DSC_2637

Słowo o. Gwardiana Mariusza Słowika

Drodzy Czytelnicy „Rycerza Niepokalanej”!

Maj w naszym klimacie, ze względu na wiosnę, jest jednym z najpiękniejszych miesięcy w roku kalendarzowym. Wyjątkowości tego miesiąca dodaje jeszcze nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny. Maryja jest najwspanialszym „Kwiatem Ziemi”. Św. Ojciec Maksymilian pokornie zwracał się: „Dozwól mi chwalić Cię, Panno Przenajświętsza” i modlił się Litanią Loretańską. Śpiewając tę litanię podczas nabożeństwa majowego, chwalimy Maryję i zanosimy do Niej nasze prośby.
Szczególnym miejscem obecności i spotykania się z Panem Bogiem i Matką Bożą jest każda świątynia. Nasza niepokalanowska bazylika nosi tytuł NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask. Ojciec Kolbe mówił, że Bóg udziela nam swoich łask za pośrednictwem Niepokalanej. Architektura i wystrój wnętrza kościoła powinny prowadzić nas do Pana Boga i Jego Matki. W naszej świątyni wita nas Niepokalana, która wskazując na Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie, zaprasza do modlitwy.
W trosce o piękno naszej bazyliki rozpoczęliśmy odna­wianie jej wnętrza. Po dwudziestu kilku latach konieczne jest jej ponowne malowanie. W dużo gorszym stanie były dotychczasowe granitowe schody wejściowe w głównym wejściu do bazyliki. Dlatego trzy miesiące temu zaczęliśmy remont tych schodów. Zakończenie malowania wnętrza bazyliki i remontu schodów przewidziane jest w maju br. Prace te związane są z dużymi kosztami. Dlatego zwracamy się z prośbą do Drogich Czytelników „Rycerza Niepokalanej” o ofiary na ten cel. Ponadto w obecnym czasie adaptujemy nieużywany dotychczas budynek na utworzenie Biblioteki i Archiwum klasztornego. Posiadamy ponad 50 tysięcy woluminów i duże archiwum. Chcemy to ocalić dla potomnych. Nowa biblioteka będzie służyła wszystkim zainteresowanym, także osobom świeckim. Dotychczasowa jest ograniczona do naszej wspólnoty. Chcemy, oprócz utrzymania się, tworzyć dzieła, które będą pomocne w naszej drodze do Boga. Opatrzność Boża nas nie opuszcza, także w tym trudnym okresie pandemii. W Niepokalanowie, doświadczając duchowego i materialnego wsparcia, codziennie powierzamy wszystkich Czytelników „Rycerza Niepokalanej” opiece Matki Bożej.

O. Gwardian Mariusz Słowik
i cała wspólnota klasztoru w Niepokalanowie

Klasztor Niepokalanów
Paprotnia, ul. O. M. Kolbego 5, 96-515 Teresin
PKO BP S.A. I O/Sochaczew
nr rachunku: 07 1020 1185 0000 4302 0012 3869

Zajrzyj do nas na FB