Kiabakari

O 15:00 na całym świecie

O niepojęte i niezgłębione

Miłosierdzie Boże,

Kto Cię godnie uwielbić

i wysławić może,

Największy przymiocie

Boga Wszechmocnego,

Tyś słodka nadzieja

dla człowieka grzesznego

(Dzienniczek, 951).

 

“Jestem miłością i miłosierdziem samym” – mówił o sobie Jezus , prosząc świętą siostrę Faustynę, żeby ogłosiła to orędzie całemu światu. Dziś miliony osób czci Boże Miłosierdzie, od Tanzanii, Kongo, przez USA, Puerto Rico, Meksyk, Europę aż do Japonii, Filipin po Australię. Do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach przybywa corocznie ponad milion pielgrzymów z Polski i wszystkich kontynentów. Wśród nich są m.in. misjonarze z Afryki, którzy masowo wykupują obrazki Jezusa Miłosiernego dla swoich parafian.

 

Yesu nakutumainia !

Afrykańscy katolicy przywiązują wielką wagę do święta Miłosierdzia Bożego. W Tanzanii jest taki zwyczaj, że kiedy w Wielki Piątek zaczyna się nowenna przed świętem Miłosierdzia, wszyscy przychodzą do kościoła z obrazkami Pana Jezusa, a później robią sobie razem fotografię .W Tanzanii Sanktuarium Miłosierdzia Bożego mieści się w Kiabakari. Rozwój kultu Bożego Miłosierdzia w Tanzanii wiąże się m. in. z przybyciem tam w 1990 r. misjonarza z archidiecezji krakowskiej, ks. Wojciecha Kościelniaka. Od samego początku tworzenia misji i sanktuarium Bożego Miłosierdzia, ks. Wojciech był przekonany, że to, co robi jest w planach Bożych, a jego zadaniem jest przygotowanie tego miejsca tak, aby człowiek mógł być ogarnięty przez ocean Bożego miłosierdzia w trzech wymiarach – duchowym, cielesnym i umysłowym.

Wizerunek Jezusa Miłosiernego, który od ponad 20 lat wisi w ołtarzu głównym tamtejszego kościoła, powstał w Polsce. Został namalowany na wzór słynnego obrazu Adolfa Hyły. Zamiast „Jezu, ufam Tobie”, umieszczony jest napis w języku suahili „Yesu nakutumainia”.

 

Yezu ndakwizera !

W Rwandzie obraz „Jezu ufam Tobie” wisi nie tylko w niemal każdym kościele czy kaplicy, ale także na ulicach, w domach czy w aptekach. Mieszkańcy tego kraju chłoną treści o miłosierdziu Boga, a koronkę do miłosierdzia Bożego odmawia się codziennie o 15.00, nie tylko w świątyniach, ale także w szkołach. „Dzienniczek” św. Faustyny Kowalskiej przetłumaczono w Rwandzie na lokalny język kinyarwanda. Obraz namalowany na prośbę samego Jezusa przekazaną siostrze Faustynie jest stałym fragmentem krajobrazu tej części Afryki.

Rwanda jest specyficzna i może dlatego kult miłosierdzia Bożego tak bardzo tu rozkwita. Po ludobójstwie w 1994 roku, orędzie miłosierdzia przyszło jak balsam. Niezwykłe jest świadectwo Alice Uwery, 35-letniej rwandyjskiej wdowy. Alice to dawna bojowniczka w szeregach FPR Inkotanyi (Rwandyjski Front Patriotyczny), obecnie członkini Wspólnoty „Emmanuel”. Po tym, jak spotkała Jezusa miłosiernego w sakramencie Eucharystii, zdecydowała się poprosić o przebaczenie osobę, którą niesprawiedliwie kazała wtrącić do więzienia. „Miłosierdzie dało mi tę rodzinę, która mi przebaczyła. Przebaczenie uzdrowiło moje rany, powstałe na skutek utraty mojej rodziny w czasie ludobójstwa i niezrozumienia ze strony moich braci i sióstr z Frontu”- wyznała.

Ale nie tylko Rwanda i Tanzania czczą Jezusa Miłosiernego. Podobnie jest w Kenii, Ugandzie, Kongo, Burundi. Obraz „Jezu, ufam Tobie” jest prawie w każdym kościele w tym regionie Afryki .

 

Hesus, nagtitiwala ako sa Iyo!

Filipiny, to kraj w którym zegarki  z podobizną Jezusa Miłosiernego fabrycznie ustawia się na budzenie o godzinie 15, kiedy odprawiana jest Godzina Miłosierdzia. Dla turystów odwiedzjących ten kraj dużym zaskoczeniem jest dziwne zachowanie mieszkańców, którzy  punktualnie o godzinie 15 przystają, klękają i zaczynają się modlić. O tej porze zamykane są  również niektóre sklepy. Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego rozwija się na Filipinach dynamicznie od czasów drugiej wojny światowej. Stało się tak za sprawą obrazków, drukowanych przez księży Marianów w Narodowym Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Stockbridge w USA, które amerykańscy żołnierze zabrali ze sobą na Daleki Wschód. Kolejnymi misjonarzami byli filipińscy emigranci do USA, przesyłający najbliższym nie tylko zarobione pieniądze, ale i materiały dotyczące Bożego Miłosierdzia… .

Co roku Kilkanaście tysięcy wiernych z całych Filipin pielgrzymuje  na wyspę Mindanao, gdzie znajduje się największa w Azji figura Pana Jezusa Miłosiernego.

Po krakowskiej kurii krążyła anegdota o tym, jak to dzięki Filipińczykom przyspieszono prace nad budową bazyliki w łagiewnickim sanktuarium. Ponoć ówczesny metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski, po wizycie Jana Pawła II na Filipinach, otrzymał telefon z Watykanu. Zaufany człowiek kardynała miał mu donieść, iż papież Polak był mile zaskoczony, że w tym kraju na antypodach są sanktuaria Bożego Miłosierdzia mogące pomieścić tłumy ludzi. Jednocześnie papież miał wyrazić ubolewanie, że w krakowskich Łagiewnikach jest tylko mały kościółek. Po tym telefonie prace przy budowie bazyliki nabrały tempa.

 

Jesus I trust in You !

Czcicieli Bożego Miłosierdzia można również odnaleźć w odległej Australii i Oceanii .

Kult Bożego Miłosierdzia jest niezwykle żywy w Melbourne. Powstałe tam Sanktuarium Bożego Miłosierdzia od 13 lat jest wyjątkowym Domem Modlitwy nie tylko naszych rodaków w tej części Australii, ale również dla licznej grupy Australijczyków, w tym mieszkających tu Azjatów. Przy sanktuarium powstała inicjatywa o nazwie: „Australia

i Oceania modlą się Koronką do Bożego Miłosierdzia”. Jest to odpowiedź na apel św. Jana Pawła II – ojca polskiej emigracji, by Iskra z Polski zapaliła cały świat – aby orędzie o miłosiernej miłości Boga dotarło do wszystkich mieszkańców ziemi i napełniło ich serca nadzieją.

Bardzo prężnym ośrodkiem duszpasterskim i wydawniczym jest również kanadyjska wspólnota w Verdun, której członkowie troszczą się o ludzi zagubionych moralnie. Czciciele Miłosierdzia Bożego zrzeszają się ponadto w dwóch międzynarodowych organizacjach: Stowarzyszeniu Apostołów Bożego Miłosierdzia „Faustinum”, które liczy ok. 5 tys. osób z ponad 40 krajów oraz w wielomilionowym Apostolskim Ruchu Bożego Miłosierdzia. W samych Stanach Zjednoczonych należy do niego ok. miliona osób.
W Europie kult Bożego Miłosierdzia poza Polską, jest bardzo żywy na Słowacji, we Włoszech, Hiszpanii. Relikwie św. Faustyny znajdują się obecnie w blisko 5 tys. 600 kościołach w 130 krajach na wszystkich kontynentach. “Dzienniczek”, zawierający treść orędzia Miłosierdzia, przekazanego siostrze Faustynie przez Jezusa i opis życia duchowego autorki, został przetłumaczony do tej pory oficjalnie na ponad 30 języków, m.in. tak egzotycznych jak: arabski, koreański, chiński, wietnamski, suahili, malayam (Indie), malgaski (Madagaskar) czy Tok Pidgin Papua.

Obecnie nie ma chyba kraju, w którym nie byłoby obrazu Jezusa Miłosiernego a z każdego zakątka świata, w różnych językach  słychać wołanie:

Jezu ufam Tobie !

Pragnę – powiedział Pan Jezus – aby święto Miłosierdzia było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników (Dz. 699). Dusze giną mimo mojej gorzkiej męki. Daję im ostatnią deskę ratunku, to jest święto Miłosierdzia mojego. Jeżeli nie uwielbią miłosierdzia mojego, zginą na wieki .
(Dz. 965).

 

Źródła:

http://www.misje.pl › blog › rwanda-zakonczyl-sie-afry..

https://kosciol.wiara.pl › doc › 5994382.Kongres-Milos…

https://www.ekai.pl › kult-milosierdzia-bozego-na-swiecie

https://swfaustyna.eu › kult-bozego-milosierdzia

Zajrzyj do nas na FB

Warto zobaczyć