Punkty 11-17
ROZDZIAŁ DRUGI PRZEKAZYWANIE
OBJAWIENIA BOŻEGO
- Dlaczego i w jaki sposób przekazywane jest Objawienie Boże?
Bóg „pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy”
(1 Tm 2,4), czyli Jezusa Chrystusa. Jest więc konieczne, by Chrystus był głoszony wszystkim ludziom, stosownie do nakazu: „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody” (Mt 28,19). Dokonuje się to przez Tradycję apostolską.
- Co to jest Tradycja apostolska?
Tradycja apostolska jest przekazywaniem orędzia Chrystusa, urzeczywistnianym od początków chrześcijaństwa przez przepowiadanie, świadectwo, instytucje, kult i natchnione pisma. Apostołowie przekazali swoim następcom, biskupom, a przez nich wszystkim pokoleniom aż do wypełnienia się czasu to wszystko, co otrzymali od Chrystusa i czego nauczyli się od Ducha Świętego.
- W jaki sposób przekazywana jest Tradycja apostolska?
Tradycja apostolska przekazywana jest dwoma sposobami: przez ustny przekaz słowa Bożego (nazywanego zazwyczaj Tradycją)
i przez Pismo Święte, które jest przekazem tego samego orędzia zbawienia, ale utrwalonego
na piśmie.
- Jaka jest relacja między Tradycją
i Pismem Świętym?
Tradycja i Pismo Święte ściśle łączą się
z sobą i przenikają. Obydwa uobecniają i ożywiają w Kościele misterium Chrystusa i wypływają z tego samego Bożego źródła: stanowią jeden, święty depozyt wiary, z którego Kościół czerpie swoją pewność odnośnie do wszystkich spraw objawionych.
- Komu powierzony jest depozyt wiary?
Depozyt wiary został powierzony przez Apostołów całemu Kościołowi. Cały Lud Boży, dzięki nadprzyrodzonemu zmysłowi wiary, podtrzymywany przez Ducha Świętego i prowadzony przez Urząd Nauczycielski Kościoła przyjmuje dar Objawienia Bożego, wnika w nie coraz głębiej i coraz pełniej nim żyje.
- Do kogo należy autentyczna interpretacja depozytu wiary?
Zadanie autentycznego wyjaśniania depozytu wiary powierzone zostało samemu tylko żywemu Urzędowi Nauczycielskiemu
Kościoła, to znaczy następcy Piotra, Bisku-
powi Rzymu, i biskupom pozostającym
z nim w komunii. Do Urzędu Nauczycielskiego, który w przekazywaniu słowa Bożego posiada pewny charyzmat prawdy, należy także definiowanie dogmatów, które są sformułowaniami prawd zawartych w Objawieniu; władza ta rozciąga się także na prawdy mające z Objawieniem konieczny związek.
- Jaka relacja istnieje między Pismem Świętym, Tradycją i Urzędem Nauczycielskim?
Zespalają się one tak ściśle z sobą, że jedno bez pozostałych nie może istnieć. Wszystkie razem, każde na swój sposób, pod wpływem działania Ducha Świętego, skutecznie przyczyniają się do zbawienia ludzi. ■
Zostaw komentarz