Prawny obowiązek „miłości Ojczyzny

Prawny obowiązek „miłości Ojczyzny
Marsz niepodległości w warszawie, 2017 rok, /Depositphotos

sensie formalnym, w polskim systemie prawnym nie znajdziemy przepisu „dekretującego” moralny obowiązek „miłości Ojczyzny”.
Takie zobowiązania są jednak obecne w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz innych powszechnie obowiązujących aktach prawnych.

W świetle obowiązującej Konstytucji możemy wyróżnić cztery kategorie zobowiązań prawnych do zachowań o charakterze patriotycznym: obowiązek wierności Rzeczypospolitej i troska o dobro wspólne; obowiązek obrony Ojczyzny; obowiązek przestrzegania prawa stanowionego oraz obowiązek dbałości o stan środowiska.

Obowiązek wierności i troski o wspólne dobro

Zgodnie z postanowieniem Art. 82. Konstytucji RP „obowiązkiem obywatela polskiego jest wierność Rzeczypospolitej Polskiej oraz troska o dobro wspólne”. Z kolei w swoim Art. 1. Konstytucja stanowi, że „Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli”. Realizacja tak szeroko określonego zobowiązania dbania (troski) o dobro wspólne obejmuje takie wartości, jak: bezpieczeństwo, stabilność państwa, jego rozwój gospodarczy oraz kulturowy. Troska ta winna przejawiać się w konkretnych działaniach, np. płaceniu podatków, udziale w wyborach (w kształtowaniu i oddziaływaniu na władze publiczne), czy też zgłaszaniu przestępstw organom ścigania.
Z kolei „wierność Rzeczypospolitej Polskiej” oznacza lojalność wobec państwa jako suwerennego podmiotu prawa międzynarodowego i wspólnoty narodowej. Jest to obowiązek o charakterze ogólnym, który wyklucza działania sprzeczne z interesem Polski, takie jak zdrada stanu (sankcjonowana w Art. 127. Kodeksu karnego), szpiegostwo (Art. 130. tego kodeksu) czy współpraca z wrogimi organizacjami lub państwami. Wierność jest prawnym wyrazem przywiązania do Ojczyzny, choć nie wymaga deklaracji uczuć – wystarczy przestrzeganie zasad lojalności wobec Rzeczypospolitej.

Obowiązek obrony Ojczyzny

W treści Art. 85. ust. 1. Konstytucji RP możemy przeczytać, że „obowiązkiem obywatela polskiego jest obrona Ojczyzny”. Obowiązek ten jest postrzegany jako najwyższy wyraz patriotyzmu, gdyż ściśle wiąże się z gotowością do poświęceń (w tym także do oddania swojego życia za Ojczyznę). Wskazaną, ogólną normę konstytucyjną konkretyzuje obszerna Ustawa z dnia 11 marca 2022 roku o obronie Ojczyzny, która reguluje zasady m.in. służby wojskowej oraz inne działania w przypadkach zagrożeń godzących w suwerenność państwa polskiego oraz w bezpieczeństwo jego obywateli.
W świetle tej regulacji obecnie w Polsce nie ma tzw. powszechnego poboru, ale każdy obywatel w wieku 18-60 lat (mężczyźni) lub 18-50 lat (kobiety w określonych zawodach) podlega kwalifikacji wojskowej. W czasie wojny lub mobilizacji obywatele mogą być powołani do służby. Ustawa ta przewiduje również możliwość odbycia tzw. służby zastępczej (np. w służbie zdrowia, straży pożarnej) dla obywateli, którzy z powodów sumienia (umotywowanych moralnie lub religijnie) nie mogą pełnić służby wojskowej.

Obowiązek przestrzegania prawa

Kolejnym wyrazem patriotyzmu, oczekiwanym przez polskiego prawodawcę, jest obowiązek przestrzegania prawa Rzeczypospolitej Polskiej (co wynika wprost z treści Art. 83. Konstytucji). Przestrzeganie prawa jest fundamentem funkcjonowania państwa i wyrazem szacunku dla porządku ustanowionego przez wspólnotę narodową. W kontekście „miłości Ojczyzny” można uznać, że obywatel, który świadomie łamie prawo, działa na szkodę wspólnoty, co stoi w sprzeczności z ideą patriotyzmu. Jednakże warto zauważyć, że obowiązek przestrzegania prawa nie może być absolutny – co wyraźnie podkreślano w licznych orzeczeniach Trybunału Konstytucyjnego – i musi uwzględniać prawa człowieka (w szczególności w zakresie sprzeciwiania się normom prawnym, naruszającym moralność i łamiącym zasady sprawiedliwości).

Obowiązek dbałości o środowisko

Pewnym szczególnym przejawem patriotyzmu, uregulowanym także w polskiej Konstytucji, jest „dbałość o środowisko”. Art. 86. Konstytucji RP stanowi, iż „każdy jest obowiązany do dbałości o stan środowiska i ponosi odpowiedzialność za spowodowane przez siebie jego pogorszenie”. Dbałość o środowisko można interpretować jako wyraz miłości do Ojczyzny, ponieważ chroni naturalne dziedzictwo Polski – krajobrazy, lasy, rzeki – dla przyszłych pokoleń. W preambule Konstytucji mowa o „przekazaniu przyszłym pokoleniom wszystkiego, co cenne”, co obejmuje także konieczność podejmowania starań o zachowanie środowiska naturalnego w możliwie najlepszym stanie.
Choć prawo nie nakazuje wprost „miłości Ojczyzny” jako uczucia, to Konstytucja RP już w preambule odwołuje się do wartości patriotycznych, wspominając „odzyskanie niepodległości” i „kulturę zakorzenioną w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu”.
Te odniesienia wskazują, że państwo oczekuje od obywateli szacunku dla historii i tradycji, co jest ściśle powiązane z patriotyzmem.

Obowiązek patriotycznego wychowania w szkole

Patrząc na kwestie prawnych obowiązków patriotycznych, wypada także wspomnieć,
iż także polska szkoła ma ustawowo nałożone obowiązki w zakresie patriotycznego wychowania uczniów, choć termin „patriotyzm” nie zawsze jest wymieniany wprost w przepisach. Obowiązki te wynikają między innymi z postanowień Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku – Prawo oświatowe oraz rozporządzeń wykonawczych, takich jak te określające podstawę programową.
Patriotyczne wychowanie jest traktowane jako element szerszego procesu kształcenia i wychowania, który obejmuje przekazywanie wartości narodowych, historycznych i obywatelskich. Zgodnie z treścią Art. 44. Prawa oświatowego „wychowanie w szkole ma na celu przygotowanie uczniów do życia w rodzinie, społeczności lokalnej, narodowej i w świecie”. Wspólnota narodowa jest tu wyraźnie wskazana, co sugeruje obowiązek kształtowania tożsamości patriotycznej w polskiej szkole.
Zgodnie z aktualnie obowiązującą podstawą programową, nauczyciele są zobowiązani do wprowadzania treści patriotycznych w ramach takich przedmiotów, jak: historia, język polski, geografia czy wiedza o społeczeństwie. Na przykład w klasach IV-VIII szkoły podstawowej uczniowie uczą się
o polskich powstaniach narodowych, a w liceum o roli Polski w Europie i świecie. Szkoły mają prawny obowiązek organizować apele i akademie z okazji świąt narodowych, takich jak 3 maja (Konstytucja) czy 11 listopada (Niepodległość). Szkoły muszą dbać o obecność flagi i godła w budynkach oraz uczyć uczniów zasad ich używania i szacunku wobec nich (np. postawa podczas hymnu).
Wychowanie patriotyczne nie ogranicza się do wiedzy, ale obejmuje też postawy – szacunek dla tradycji, odpowiedzialność za kraj, gotowość do obrony jego interesów. Przykładem jest zachęcanie uczniów do udziału w wolontariacie czy też akcjach społecznych na rzecz lokalnej społeczności.
Pomimo że polskie prawo w rozmaitych miejscach nakłada na Polaków obowiązki patriotyczne, to jednak nie zastąpi to wychowania (od rodziny poczynając) w duchu patriotycznym. Wydaje się, że w maju szczególnie należy zwracać się o wstawiennictwo w tej sprawie do Matki Bożej Królowej Polski. ■

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kwiecień 4 (827) 2025

Spis treści

Temat numeru
Zmartwychwstanie Pana Jezusa według mistyczek
Jak ks. Dolindo o grzechu uczył (cz. II)              

Rycerstwo Niepokalanej
Środki, którymi dysponuje Rycerstwo Niepokalanej    

Biografia Niepokalanej
Narodziny Najświętszej Maryi Panny

Świadectwo
Mój dziadek był masonem (…)        
Od „Kulawca” do „Cool AA-owca” (…)

Historia
1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego    

Publicystyka
Prawna wojna z mową (nienawiści)

Felieton
Krzyż i teleskop 
Wybór zawsze jest nasz    

Życie, małżeństwo i rodzina
Sumienie i jego deformacja (…)       
Przebaczenie i pojednanie w małżeństwie      

Z życia Kościoła
Wiadomości z Polski i ze świata      

Z życia Niepokalanowa
Z życia Niepokalanowa    

Nauczanie Kościoła świętego
Komentarz do Ewangelii na kwiecień           
Kościół o Niepokalanej    
Ojciec Maksymilian o Niepokalanej
Kompendium Katechizmu Kościoła
Refleksja duchowa        
Odpowiedzi na pytania teologiczne

Podziękowania
Listy od Czytelników            

Styczeń 1 (824) 2025

Maj 5 (828) 2025

Spis treści

Temat numeru
Maj miesiącem Niepokalanej
Maryja pomaga nam zrozumieć Kościół
Wiara fundamentem państwa polskiego
Pięć zniewag Niepokalanego Serca Maryi         

Historia
Droga do koronacji Maryi na Królową Polski

Biografia Niepokalanej
Maryja w świątyni jerozolimskiej

Świadectwo
Tajemnica Tajemnic Jana Budziaszka  

Publicystyka
Prawny obowiązek „miłości Ojczyzny”

Felieton
Czy wyjdzie iskra?
Polski maj   

Życie, małżeństwo i rodzina
Rodzina czy samotność? Kryzys demograficzny w Polsce
Różaniec siłą rodziny

Z życia Kościoła
Wiadomości z Polski i ze świata      

Z życia Niepokalanowa
Z życia Niepokalanowa    

Nauczanie Kościoła świętego
Komentarz do Ewangelii na maj      
Kościół o Niepokalanej Pius XII / Prymas Stefan Wyszyński Ojciec Maksymilian o Niepokalanej
Święty na maj
Kompendium Katechizmu Kościoła
Refleksja duchowa        
Odpowiedzi na pytania teologiczne

Podziękowania
Listy od Czytelników            

Styczeń 1 (824) 2025