Różaniec to modlitwa, w której za wstawiennictwem Maryi przedstawiamy Bogu wszystkie nasze radości i troski.
Wspólne odmawianie tej modlitwy w rodzinie okazuje się szczególnie pomocne w pokonywaniu trudności i kryzysów.
os człowieka zależy od losu rodziny, a o losie rodziny rozstrzyga to, w jaki sposób małżonkowie i ich dzieci przeżywają więź z Bogiem. Jedna z młodych kobiet – żona i mama czworga dzieci – powiedziała mi, że kobiety z grona jej krewnych i znajomych pytają o to, jak to jest, że jej mąż odnosi się do niej z wyjątkową miłością i czułością, której brakuje w ich rodzinach. Kobieta ta wyjaśnia im, że w jej rodzinie każdy kocha każdego, ponieważ ona z mężem i dziećmi codziennie modlą się razem i znajdują czas na wspólne odmówienie cząstki Różańca.
To sprawia, że rozmawiają ze sobą językiem miłości, którego uczą się od Jezusa i Maryi. Narzeczeni ślubują, że będą korzystać z pomocy Boga w wypełnianiu przysięgi małżeńskiej i rodzicielskiej. Modlitwa różańcowa to jeden z najbardziej owocnych sposobów otwierania się na obecność i pomoc Boga oraz miejsce uczenia się tej miłości, do jakiej wzywa nas Jezus.
Im ważniejsza jest dla nas osoba, z którą się spotykamy, tym większe znaczenie ma to spotkanie, tym bardziej na nas oddziałuje i tym mocniej nas przemienia.
Nie każde spotkanie nazywamy modlitwą. Słowo to rezerwujemy do określenia najbardziej niezwykłego spotkania, do jakiego zdolny jest człowiek, czyli do spotkania z naszym Panem i Zbawicielem. Modlitwa to spotkanie z Bogiem, który w każdej sytuacji nas rozumie i który nas nieodwołalnie kocha.
Wyjątkowość Różańca
Różaniec to szczególny rodzaj modlitwy,
o który w tak wielu objawieniach osobiście prosi nas Matka Jezusa. To modlitwa, w której wraz z Maryją rozważamy tajemnice Chrystusa i niezwykłość Jego odkupieńczej miłości do każdego z nas. Różaniec to adorowanie Chrystusa wraz z Maryją. To przyglądanie się ciągle na nowo wielkim dziełom, których Bóg dokonał w historii Zbawienia dla naszego dobra. Modlitwa różańcowa to za każdym razem coraz głębsze poznawanie Bożej prawdy o nas oraz coraz głębsze rozumienie miłości, do jakiej wzywa nas Chrystus.
Gdy małżonkowie i dzieci wspólnie odmawiają Różaniec, to naśladują Maryję, która z miłością wsłuchiwała się w słowa Jej Boskiego Syna i która wiernie zachowywała je w swym Sercu. W czasie modlitwy różańcowej rozważamy nie tylko to, co Jezus głosił, lecz także to, kim On dla nas jest tu i teraz, w naszej obecnej sytuacji małżeńskiej i rodzinnej.
Różaniec duchową szkołą Maryi
Rozważać wraz z Maryją tajemnice Różańca to być w duchowej szkole Maryi po to, żeby coraz lepiej rozumieć słowa i czyny Jej Syna. Kontemplując wraz z Niepokalaną oblicze Chrystusa, przebywamy w Jego obecności i pozwalamy, żeby On kształtował nasze serca i umysły, a także serca i umysły naszych bliskich. Maryja pozostaje ciągle dla nas jako nasza duchowa Matka, Obrończyni i Pocieszycielka. Modlitwa różańcowa to miejsce kierowania do Boga naszych trosk i błagań za wstawiennictwem Maryi. Modlitwę, którą Duch Chrystusa wzbudza w naszym sercu, Maryja wspiera swoją matczyną miłością i wstawiennictwem. Podczas modlitwy różańcowej nasze ufne błagania zanosimy do Chrystusa przez pośrednictwo Jego i naszej Matki.
Modlitwa Zdrowaś Maryjo, która stanowi centrum Różańca, to modlitwa biblijna, związana ze sceną Zwiastowania i z heroicznym posłuszeństwem Maryi wobec Boga.
Pozdrowienie Anielskie wyraża zachwyt i zdumienie z powodu Wcielenia Syna Bożego, czyli z powodu największego cudu w historii ludzkości.
Różaniec oparty jest na powtarzaniu modlitwy Zdrowaś Maryjo. Patrząc powierzchownie na to powtarzanie, można by traktować Różaniec jako praktykę dość jałową i nużącą. Sens tego powtarzania odkrywamy wtedy, gdy jest ono wyrazem naszej miłości do Boga i naszego szczerego pragnienia, by pełnić Jego wolę.
Powrót do modlitwy różańcowej w rodzinie
Św. Jan Paweł II napisał słowa, które okazują się coraz bardziej aktualne w naszych czasach, gdy wiele rodzin przeżywa poważne trudności i kryzysy: „Trzeba powrócić do modlitwy w rodzinie i do modlitwy za rodziny, wykorzystując nadal modlitwę różańcową. Rodzina, która modli się zjednoczona, zjednoczona pozostaje. Różaniec święty jest modlitwą, która szczególnie sprzyja gromadzeniu się rodziny. Kierując wzrok na Jezusa, poszczególni jej członkowie odzyskują na nowo również zdolność patrzenia sobie w oczy, by porozumiewać się, okazywać solidarność, wzajemnie sobie przebaczać, by żyć z przymierzem miłości odnowionym przez Ducha Bożego.
Liczne problemy współczesnych rodzin wynikają stąd, że coraz trudniej jest się porozumiewać. Ludzie nie potrafią ze sobą przebywać. Podjąć na nowo odmawianie Różańca w rodzinie znaczy wprowadzić do codziennego życia całkiem inne obrazy, ukazujące misterium, które zbawia: obraz Odkupiciela, obraz Jego Najświętszej Matki. Rodzina, która odmawia razem Różaniec, odtwarza poniekąd klimat domu w Nazarecie: Jezusa stawia się w centrum, dzieli się z Nim radości i cierpienia, w Jego ręce składa się potrzeby i projekty, od Niego czerpie się nadzieję i siłę na drogę” (RVM, 41).
Różaniec Rodziców za Dzieci
Od ponad 20 lat cenną praktyką w Polsce jest Różaniec Rodziców. Chodzi tu o grupy rodziców, którzy wspólnie modlą się na różańcu według zasad, które obowiązują w Kołach Żywego Różańca. Coraz więcej rodziców tworzy żywe Róże modlitewne w intencji swoich dzieci. Ta ich ufna modlitwa to przejaw rodzicielskiej troski o dzieci, które popadają w kryzys moralny czy w śmiercionośne uzależnienia, oddalają się od Boga, ulegają destrukcyjnemu wpływowi demoralizatorów, poddają się cywilizacji śmierci czy wchodzą w toksyczne więzi, zamiast uczyć się od Stwórcy miłości, mądrości i życia w wolności dzieci Bożych.
Rodzice, którzy podejmują modlitwę różańcową za swoje dzieci, wiedzą o tym, że bez pomocy Boga i bez praktykowania wiary ich synowie i córki nie będą w stanie przeciwstawić się złym naciskom zewnętrznym i swoim własnym słabościom.
Rodzice modlący się na różańcu za swoje dzieci chcą dać młodemu pokoleniu coś nieskończenie więcej niż tylko dobra materialne. Mądrzy rodzice wiedzą, że żadne wykształcenie ani żadne pieniądze nie zapewnią ich synom i córkom dobrej przyszłości ani trwałej radości.
Rodzice, którzy modlą się na różańcu za swoje dzieci i razem ze swoimi dziećmi, przyprowadzają je do Boga, otwierają je na Bożą miłość i wspierają w korzystaniu z Bożej uświęcającej i przemieniającej nas łaski. Tacy rodzice naśladują Maryję. Z Jej pomocą czuwają nad moralnym i duchowym rozwojem swoich dzieci. Postępują zatem podobnie jak Maryja, która czuwała nad rozwojem Syna Bożego w Jego wzrastaniu nie tylko w latach, ale też w mądrości i łasce u Boga i u ludzi.
Zostaw komentarz