Wiara fundamentempaństwa polskiego
Wiara w Boga to Silna Polska /AI

Państwo polskie od samego początku jest związane z Chrystusem.
Przez wieki było kształtowane przez kulturę chrześcijańską.
Jaka będzie przyszłość naszej Ojczyzny, zależy od tego, czy Polacy nadal będą wierni Ewangelii.

W grudniowym numerze „Rycerza Nie­pokalanej” w 1925 roku Ojciec Kolbe przytoczył kilka wypowiedzi Matki Bożej, skierowanych do Wandy Malczewskiej, polskiej mistyczki, żyjącej w XIX w. W jednym z objawień Matka Boża powiedziała:
„Zbliża się czas, że sprawiedliwość Boska upokorzy chciwość zaborców waszych (…) Oni upadną, a Polska na moją prośbę będzie wskrzeszona i wszystkie jej części będą złączone. Ale… niech strzeże wiary i nie dopuszcza niedowiarstwa… zdrady… niezgody i lenistwa, bo te wady mogą ją na powrót zgubić i to na zawsze!”.
Ojciec Maksymilian skomentował te słowa w następujący sposób: „Polska wolność odzyskała (…) ale czy strzeże wiary?… Czy nie dopuszcza niedowiarstwa?… Czy nie ma zdrad?… Czy nie ma niezgody?… Czy lenistwo się nie rozpanoszyło?… ‒ Czyż więc nie grozi nam zguba i to na zawsze??!!…” (Pisma, 1019).
Ojciec Kolbe był świadomy Bożej łaskawości wobec naszego narodu. Ta łaskawość wyraża się między innymi w interwencjach Najświętszej Maryi Panny w dzieje Polski, w tym w odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości w 1918 roku.

Polska umiłowana przez Boga

Podobną wymowę mają słowa Pana Jezusa do św. Faustyny: „Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości” (Dzienniczek, 1732). Pan Bóg chce nam błogosławić, jednakże to błogosławieństwo jest warunkowe. Oznacza to, że łaska Boża tym obficiej spływa, im bardziej jesteśmy wierni przykazaniom.
Z drugiej strony jednak, społeczność pogrążająca się w grzechu oddala się od Boga i zamyka się na łaskę. Grzech, zwłaszcza grzech śmiertelny, jest odwróceniem się od Stwórcy i wyrazem pogardy dla Jego miłości.
Brak nawrócenia ma swoje konsekwencje w wymiarze osobistym, ale też społecznym. Jeśli odejście od wiary, zdrady, niezgoda i lenistwo nie będą zwalczane, staną się przyczyną upadku społeczeństwa i państwa, już nie na czas określony, jak to miało miejsce w przypadku rozbiorów, ale na zawsze.

Grzech przyczyną kryzysów

Rozumiał to dobrze Ojciec Maksymilian. Istnienie problemów społecznych, ekonomicznych i każdych innych interpretował w kluczu popadania w grzech i odchodzenia od Boga. W marcu 1926 roku opublikował w „Rycerzu Niepokalanej” artykuł pt. Moje dumanie nad bezrobociem (Pisma, 1033).
W tekście zastanawiał się nad bezrobociem dotykającym polskie społeczeństwo i przytaczał różne opinie na ten temat, m.in.: „Za wiele partii, a za mało miłości Ojczyzny”; „Za częste i za grube kradzieże grosza publicznego”.
Potem zwrócił uwagę na grzechy rozpowszechnione w polskim społeczeństwie, takie jak pijaństwo i nieczystość: „A tymczasem po miastach i wioskach rozbrzmiewają muzyki, leje się likier, wino i wódka, tańczą, hulają, bawią się, a obfite żniwo zbiera duch nieczystości. Po ulicach zaś miast i stolicy kręcą się ludzie, bezwstydnie ogłaszający broszury
o świńskich tytułach, a gorszej jeszcze treści”. Ojciec Kolbe wskazywał na nieposłuszeństwo Bogu jako ostateczną przyczynę bezrobocia.
Z drugiej strony, jeśli grzech jest przyczyną kryzysu, to lekarstwem jest nawrócenie, a więc spowiedź i pokuta. Nasz Święty pisał tak: „Niechaj dzisiaj wszyscy bez wyjątku odprawią szczerą spowiedź i zaczną prawdziwie po katolicku żyć, natychmiast szybko podźwignie się Ojczyzna, uzdrowią finanse, zawrze rzetelna praca”.
Chęć powrotu do Boga wyraża się, według Ojca Maksymiliana, w oddaniu Niepokalanej.
Wierność Panu Bogu jest drogą rozwoju Polski, oraz jej istnienia, o czym mówiła Maryja do Wandy Malczewskiej. Polska jako państwo pojawiła się na mapie wraz z przyjęciem chrztu przez księcia Mieszka I. To, co jest wyjątkowe w przypadku naszej Ojczyzny, to właśnie fakt, że nie ma historii Polski przedchrześcijańskiej. Chrześcijaństwo zbudowało nasz kraj i dało mu podstawy cywilizacyjne. Co więcej, jest ono źródłem niezwykłej wewnętrznej siły, dzięki której mogliśmy przetrwać nawet najtrudniejsze wydarzenia naszej historii i nie poddać się.

Katolicyzm siłą państwa polskiego

Wiara jest największą siłą narodu i państwa polskiego. Wiedzą o tym nie tylko Polacy. W 1998 roku w kwartalniku „FRONDA” ukazał się wywiad red. Grzegorza Górnego z Aleksandrem Duginem – ideologiem rosyjskiego imperializmu, jednym z doradców prezydenta Federacji Rosyjskiej W. Putina.
Na pytanie – „Słowem, z Pana punktu widzenia korzystne są wszelkie działania antykatolickie w Polsce?” – odpowiedział: „Dokładnie tak. Trzeba rozkładać katolicyzm od środka, wzmacniać polską masonerię, popierać rozkładowe ruchy świeckie, promować chrześcijaństwo heterodoksyjne [nieprawowierne, błędne – red.] i antypapieskie”. Według niego: „Rosja w swoim geopolitycznym oraz sakralno-geograficznym rozwoju nie jest zainteresowana istnieniem niepodległego państwa polskiego”. Aby zneutralizować państwo polskie, Rosja musi skoncentrować się na tym, w jaki sposób rozbić, zdemontować polski katolicyzm, bo to on jest problemem dla Rosji.
Czy mamy bać się tego? W żadnym razie, natomiast trzeba o tym wiedzieć, aby mieć świadomość tego, jak ważna jest wiara – katolicka i apostolska, oraz posłuszeństwo tej wierze, którą wyznajemy. Musimy wiedzieć, jak ważne jest trwanie w Kościele rzymskokatolickim i posłuszeństwo Królowej Polski.
Tak naprawdę istnienie silnej wiary katolickiej w Polsce i troska o jej rozwój jest polską racją stanu. ■

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kwiecień 4 (827) 2025

Spis treści

Temat numeru
Zmartwychwstanie Pana Jezusa według mistyczek
Jak ks. Dolindo o grzechu uczył (cz. II)              

Rycerstwo Niepokalanej
Środki, którymi dysponuje Rycerstwo Niepokalanej    

Biografia Niepokalanej
Narodziny Najświętszej Maryi Panny

Świadectwo
Mój dziadek był masonem (…)        
Od „Kulawca” do „Cool AA-owca” (…)

Historia
1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego    

Publicystyka
Prawna wojna z mową (nienawiści)

Felieton
Krzyż i teleskop 
Wybór zawsze jest nasz    

Życie, małżeństwo i rodzina
Sumienie i jego deformacja (…)       
Przebaczenie i pojednanie w małżeństwie      

Z życia Kościoła
Wiadomości z Polski i ze świata      

Z życia Niepokalanowa
Z życia Niepokalanowa    

Nauczanie Kościoła świętego
Komentarz do Ewangelii na kwiecień           
Kościół o Niepokalanej    
Ojciec Maksymilian o Niepokalanej
Kompendium Katechizmu Kościoła
Refleksja duchowa        
Odpowiedzi na pytania teologiczne

Podziękowania
Listy od Czytelników            

Styczeń 1 (824) 2025

Maj 5 (828) 2025

Spis treści

Temat numeru
Maj miesiącem Niepokalanej
Maryja pomaga nam zrozumieć Kościół
Wiara fundamentem państwa polskiego
Pięć zniewag Niepokalanego Serca Maryi         

Historia
Droga do koronacji Maryi na Królową Polski

Biografia Niepokalanej
Maryja w świątyni jerozolimskiej

Świadectwo
Tajemnica Tajemnic Jana Budziaszka  

Publicystyka
Prawny obowiązek „miłości Ojczyzny”

Felieton
Czy wyjdzie iskra?
Polski maj   

Życie, małżeństwo i rodzina
Rodzina czy samotność? Kryzys demograficzny w Polsce
Różaniec siłą rodziny

Z życia Kościoła
Wiadomości z Polski i ze świata      

Z życia Niepokalanowa
Z życia Niepokalanowa    

Nauczanie Kościoła świętego
Komentarz do Ewangelii na maj      
Kościół o Niepokalanej Pius XII / Prymas Stefan Wyszyński Ojciec Maksymilian o Niepokalanej
Święty na maj
Kompendium Katechizmu Kościoła
Refleksja duchowa        
Odpowiedzi na pytania teologiczne

Podziękowania
Listy od Czytelników            

Styczeń 1 (824) 2025