sensie formalnym, w polskim systemie prawnym nie znajdziemy przepisu „dekretującego” moralny obowiązek „miłości Ojczyzny”.Takie zobowiązania są jednak obecne w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz innych powszechnie obowiązujących aktach prawnych. W świetle obowiązującej Konstytucji możemy wyróżnić cztery kategorie zobowiązań prawnych do zachowań o charakterze patriotycznym: obowiązek wierności Rzeczypospolitej i troska o dobro wspólne; obowiązek obrony Ojczyzny; obowiązek przestrzegania prawa stanowionego oraz obowiązek...
Nowe wydania

Rok Jubileuszowy 2025
4 grudnia 2024 roku otwarciem Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra na Watykanie papież Franciszek zainaugurował Rok Jubileuszowy 2025.
Tym samym rozpoczął okres odnowy duchowej, w którym kluczową rolę odgrywa odpuszczenie grzechów oraz darowanie kar za grzechy już odpuszczone w sakramencie pokuty.
3 NIEDZIELA ZWYKŁA (C)
„Wielu już starało się ułożyć opowiadanie o zdarzeniach, które się dokonały pośród nas, tak jak nam je przekazali ci, którzy od początku byli naocznymi świadkami i sługami słowa” (Łk 1,1-2).
Rozpoczynamy, po raz kolejny, lekturę Ewangelii według św. Łukasza, która będzie nam towarzyszyć w tym roku liturgicznym (C). Moją uwagę zwróciło jedno wyrażenie z pierwszego zdania: starać się. Występuje ono tylko trzy razy w Nowym Testamencie, i to zawsze u Łukasza. Poza dzisiejszym fragmentem znajdziemy je w Dziejach Apostolskich, gdzie określa nieudane próby: zabicia św. Pawła (9,29) i wyrzucenia demona (19,13). Oczywiście na podstawie tych przykładów trudno wyciągać wniosek, że i na początku Łukaszowej Ewangelii opisuje ono staranie, które nie przyniosło rezultatu.
Wydarzenia
Zaproszenia
Najnowsze Artykuły
Światło i Życie

Czy chrześcijanin może ocalić planetę? Wiara a ekologia
Czy chrześcijanin ma obowiązek troszczyć się o planetę? Dowiedz się, jak możesz chronić stworzenie w duchu wiary i codziennych wyborach!

Zasady udzielania odpustów – Jubileusz 2025
Podczas Jubileuszu 2025 wierni mogą uzyskać odpust zupełny poprzez pielgrzymki, modlitwę, dzieła miłosierdzia i sakramenty.

Konsekracja, czyli co?
Życie konsekrowane to nie przeszłość, lecz przyszłość Kościoła. Vita consecrata ukazuje jego znaczenie, misję i wyzwania w świecie.

Cierpiący wśród cierpiących
Współpracownicy ojca Maksymiliana (2)
– to seria fabularyzowanych opowiadań, prezentujących ciekawe epizody z życia bliskich współpracowników św. Maksymiliana Kolbego. Drugie z opowiadań dedykowane jest br. Tymoteuszowi Trojanowskiemu.

Konsekracja, czyli co?
Czym jest konsekracja? Jak różni się od poświęcenia i zawierzenia? Teologiczne rozważania o znaczeniu i istocie konsekracji w chrześcijaństwie.

Rozważania o duchowości św. Teresy od Dzieciątka Jezus
Życie to tylko chwila – czy warto się martwić o jutro? Św. Teresa od Dzieciątka Jezus pokazuje, jak ufać Bogu dziś.