Leon XIV – Papież misjonarz z sercem Ameryki

Leon XIV – Papież misjonarz z sercem Ameryki
Leon XIV - nowo wybany papież 08-05-2025 / vaticannews.va/pl

Robert Francis Prevost – nowy papież, który wnosi do Kościoła powiew duchowości misyjnej, augustiańskiej głębi i północnoamerykańskiej pasji ewangelizacyjnej.


Głos z Watykanu, który rozbrzmiewa aż po krańce świata

8 maja br. świat usłyszał imię nowego papieża: Leon XIV. Kard. Robert Francis Prevost, 69-letni augustianin z Chicago, został 267. Następcą św. Piotra i pierwszym w historii papieżem z Zakonu św. Augustyna. To także dopiero drugi w dziejach biskup Rzymu pochodzący z Ameryki, a pierwszy z jej północnej części.

Na naszych oczach rozgrywa się kolejny rozdział historii Kościoła – pełen nowych nadziei, misyjnej odwagi i głębokiego zakorzenienia w duchowości. Leon XIV to papież formowany przez rzeczywistość ulic Peru, sale seminaryjne, konfesjonały biednych dzielnic i kapituły generalne. To człowiek Kościoła słuchającego, który w swojej pasji do dialogu, jedności i edukacji zdaje się być kontynuatorem ducha papieża Franciszka, ale z unikalnym rysunkiem misyjnego konkretu.


Z Chicago do Rzymu: początki papieża Roberta

Robert Francis Prevost urodził się 14 września 1955 r. w Chicago, w rodzinie o korzeniach francusko-włoskich (ze strony ojca Louisa Mariusa) i hiszpańskich (ze strony matki Mildred Martínez). Jego dzieciństwo to opowieść o amerykańskiej rodzinie, w której wartości katolickie spotykały się z etosem pracy, modlitwy i wspólnoty. Miał dwóch braci – Louisa Martina i Johna Josepha, a już jako nastolatek rozpoczął naukę w Niższym Seminarium Ojców Augustianów.

Szybko dostrzegł swoje powołanie do życia konsekrowanego – i nie był to wybór wygodny. Już w 1977 r., jako młody absolwent matematyki z Villanova University w Pensylwanii, zdecydował się rozpocząć nowicjat w Zakonie Augustianów. Zaledwie rok później złożył pierwsze śluby, a w 1981 – śluby wieczyste.


Kapłaństwo i Rzym: formacja, która otwiera na świat

W Chicago kontynuował studia teologiczne, a następnie został wysłany do Rzymu, by studiować prawo kanoniczne na Angelicum. Święcenia kapłańskie przyjął 19 czerwca 1982 r. w kolegium Santa Monica z rąk arcybiskupa Jeana Jadota. Jego praca doktorska – „Rola przeora lokalnego w Zakonie Świętego Augustyna” – jasno pokazywała kierunek jego zainteresowań: wspólnota, duchowość, struktura jako służba, nie władza.

To w Rzymie nauczył się słuchać i rozumieć Kościół jako całość – z jego różnorodnością i wyzwaniami. Ale to nie Wieczne Miasto naznaczyło jego duszpasterską misję. Decydujące były… peruwiańskie misje.


Misjonarz w Peru: papież z ulic Trujillo

W 1985 r. ojciec Robert został wysłany do Peru. Trafił najpierw do Chulucanas, a potem do Trujillo. Nie jako administrator, lecz jako brat. Był duszpasterzem, wykładowcą, przeorem, sędzią sądowym, wychowawcą młodych seminarzystów. Przez 11 lat oddychał tym samym powietrzem, co ubodzy i wykluczeni. Spowiadał, uczył, odwiedzał chorych. Nie szukał poklasku – lecz ludzi.

W Trujillo posługiwał też w parafii Nuestra Señora Madre de la Iglesia, przekształconej później w parafię św. Rity. Uczył prawa kanonicznego, teologii moralnej, patrystyki. Dla współbraci był mentorem, dla miejscowych – „ojcem Robertem, który zna ich imiona”. Taka formacja pozostaje na całe życie.


Zakonnik i przywódca: przeor generalny Augustianów

W 1999 r. został prowincjałem w Chicago, a już w 2001 – wybrany przeorem generalnym całego Zakonu Świętego Augustyna. Funkcję tę pełnił przez dwie sześcioletnie kadencje, aż do 2013 r. W tym czasie przemierzył świat, odwiedzając wspólnoty augustiańskie na wszystkich kontynentach. Zna języki, rozumie kultury, potrafi mówić do tłumu i słuchać jednostki. To właśnie wtedy zaczęto mówić o nim jako o przyszłym „papieżu globalnego południa” – chociaż pochodzi z północy.


Biskup wśród biednych: Chiclayo i Callao

W 2014 r. papież Franciszek mianował go administratorem apostolskim diecezji Chiclayo, a rok później – jej biskupem. W 2018 został także wiceprzewodniczącym Episkopatu Peru. Był duszpasterzem, ale też odpowiedzialnym za kulturę, edukację, gospodarkę diecezji.

W 2020 r. został administratorem apostolskim diecezji Callao. Pracował wśród ludzi cierpiących, biednych, w czasie pandemii, kiedy Kościół musiał być bardziej obecny niż kiedykolwiek. To doświadczenie uczyniło go bliskim Franciszkowi – również jako człowieka reform i troski o Kościół ubogich.


Kurialny nominat: Dykasteria ds. Biskupów

W 2023 r. Prevost został prefektem jednej z najważniejszych watykańskich instytucji – Dykasterii ds. Biskupów. To on rekomendował kandydatów na nowych biskupów na całym świecie. Odbywał podróże z papieżem, uczestniczył w sesjach Synodu o synodalności, współtworzył nową wizję Kościoła – opartego nie na władzy, ale na służbie i wspólnocie.

To również w tym czasie został kardynałem z tytularnym kościołem św. Moniki – patronki modlitwy i matczynej wiary. Symboliczny wybór? Z pewnością.


Leon XIV: nowy papież z duchem św. Augustyna

Wybór Prevosta na papieża – pod imieniem Leon XIV – to powrót do tradycji, ale i krok ku przyszłości. Imię Leon przywodzi na myśl papieża Leona XIII, autora słynnej encykliki „Rerum Novarum”, pioniera katolickiej nauki społecznej i otwartości Kościoła na świat pracy, ubogich i sprawiedliwość społeczną. Leon XIV wydaje się kontynuować tę linię.

Jego zawołanie biskupie „In Illo uno unum” – „W Tym Jednym jesteśmy jedno” – to nie tylko cytat z św. Augustyna, ale także program pontyfikatu. Jedność w różnorodności, miłość jako zasada organizacyjna Kościoła, pokora jako styl życia.


Radio, media, sieć: papież gotowy na komunikację

Nie jest przypadkiem, że nowy papież doskonale rozumie znaczenie mediów. W czasie Synodu Biskupów wypowiadał się często o potrzebie „Kościoła komunikującego się z pokorą, ale i odwagą”. Uważa, że nowe media to nie tylko narzędzie, ale przestrzeń misyjna.

W pierwszym orędziu po wyborze mówił:

„Nie wystarczy mówić o Chrystusie. Trzeba mówić Jego głosem – głosem, który słucha, leczy i zaprasza”.

Dlatego możemy spodziewać się większego nacisku na media cyfrowe, duszpasterstwo internetowe, a może nawet… papieskiego podcastu?


Dokąd zmierza Kościół z papieżem Leonem XIV?

Leon XIV to papież misji, ale i jedności. Nie planuje wielkich rewolucji, ale może się okazać papieżem transformacyjnym. Rozumie świat globalny, jego napięcia i szanse. Jest otwarty na dialog z islamem, judaizmem i kulturą współczesną. Nie lęka się tematów trudnych: marginalizacji kobiet, ekologii, migrantów, reformy seminariów.

Jego pontyfikat może być „głosem słyszanym z marginesu” – nie po to, by krzyczeć, ale by słuchać.


Papież, który zna imiona ludzi

Leon XIV to nie tylko teolog i prawnik. To człowiek, który zna imiona. Który był z ubogimi. Który widział dzieci umierające z braku lekarstw i braci, którzy rezygnują z kapłaństwa z braku formacji. Który spędził życie, ucząc i towarzysząc.

Kościół z Leonem XIV nie będzie Kościołem triumfalizmu. Będzie Kościołem dróg, słuchania, misji. Kościołem, który zna smak ubóstwa i piękno modlitwy.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kwiecień 4 (827) 2025

Spis treści

Temat numeru
Zmartwychwstanie Pana Jezusa według mistyczek
Jak ks. Dolindo o grzechu uczył (cz. II)              

Rycerstwo Niepokalanej
Środki, którymi dysponuje Rycerstwo Niepokalanej    

Biografia Niepokalanej
Narodziny Najświętszej Maryi Panny

Świadectwo
Mój dziadek był masonem (…)        
Od „Kulawca” do „Cool AA-owca” (…)

Historia
1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego    

Publicystyka
Prawna wojna z mową (nienawiści)

Felieton
Krzyż i teleskop 
Wybór zawsze jest nasz    

Życie, małżeństwo i rodzina
Sumienie i jego deformacja (…)       
Przebaczenie i pojednanie w małżeństwie      

Z życia Kościoła
Wiadomości z Polski i ze świata      

Z życia Niepokalanowa
Z życia Niepokalanowa    

Nauczanie Kościoła świętego
Komentarz do Ewangelii na kwiecień           
Kościół o Niepokalanej    
Ojciec Maksymilian o Niepokalanej
Kompendium Katechizmu Kościoła
Refleksja duchowa        
Odpowiedzi na pytania teologiczne

Podziękowania
Listy od Czytelników            

Styczeń 1 (824) 2025

Maj 5 (828) 2025

Spis treści

Temat numeru
Maj miesiącem Niepokalanej
Maryja pomaga nam zrozumieć Kościół
Wiara fundamentem państwa polskiego
Pięć zniewag Niepokalanego Serca Maryi         

Historia
Droga do koronacji Maryi na Królową Polski

Biografia Niepokalanej
Maryja w świątyni jerozolimskiej

Świadectwo
Tajemnica Tajemnic Jana Budziaszka  

Publicystyka
Prawny obowiązek „miłości Ojczyzny”

Felieton
Czy wyjdzie iskra?
Polski maj   

Życie, małżeństwo i rodzina
Rodzina czy samotność? Kryzys demograficzny w Polsce
Różaniec siłą rodziny

Z życia Kościoła
Wiadomości z Polski i ze świata      

Z życia Niepokalanowa
Z życia Niepokalanowa    

Nauczanie Kościoła świętego
Komentarz do Ewangelii na maj      
Kościół o Niepokalanej Pius XII / Prymas Stefan Wyszyński Ojciec Maksymilian o Niepokalanej
Święty na maj
Kompendium Katechizmu Kościoła
Refleksja duchowa        
Odpowiedzi na pytania teologiczne

Podziękowania
Listy od Czytelników            

Styczeń 1 (824) 2025