42835838_1879984262108956_8077945516467421184_n
8. NIEDZIELA ZWYKŁA
27 lutego, 2022
ŁK 6,27-38

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza.

Jezus opowiedział uczniom przypowieść: „Czy może niewidomy prowadzić niewidomego? Czy nie wpadną w dół obydwaj?
Uczeń nie przewyższa nauczyciela. Lecz każdy, dopiero w pełni wykształcony, będzie jak jego nauczyciel.
Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz? Jak możesz mówić swemu bratu: «Bracie, pozwól, że usunę drzazgę, która jest w twoim oku», gdy sam belki w swoim oku nie widzisz? Obłudniku, wyrzuć najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka swego brata.
Nie jest dobrym drzewem to, które wydaje zły owoc, ani złym drzewem to, które wydaje dobry owoc. Po owocu bowiem poznaje się każde drzewo: nie zrywa się fig z ciernia ani z krzaka jeżyny nie zbiera się winogron. Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro, a zły człowiek ze złego skarbca wydobywa zło. Bo z obfitości serca mówią jego usta”.

Oto słowo Pańskie.

Komentarz do Ewangelii

Z obfitości serca mówią usta

Ostatnio jeden z moich współbraci miał lekkie problemy z sercem. Poszedł do kardiologa, a kardiolog: „O, ojcze kochany, to trza zbadać, z tym tak nie można chodzić, to coś podejrzane jest. Holter. Na tydzień”.
No i już widział siebie z całą górą kabli i elektrod, a pan kardiolog wyjął z szafki zawiniątko i mówi: „No, masz pan”. Zgrabna kamizelka, nieco przypominająca te kuloodporne, bez kabli, z wbudowanymi elektrodami, która podczas ładowania łączy się przez internet z serwerami i umieszcza dane w chmurze. Lekarz potem łączy się z serwerem i widzi, co w sercu piszczy. Cuda, panie dzieju, cuda!
W dzisiejszej Ewangelii mowa zaś o tym, że stan zdrowia naszego serca można zbadać w jeszcze prostszy sposób. Pozwól komuś gadać, a zobaczysz, co mu się w sercu kryje.
Pan Jezus, a wydaje się, że i o Nim można śmiało powiedzieć, że ma specjalizację z kardiologii, mówi, że „z obfitości serca mówią usta”. Jeśli czyjeś serce obfituje w śmieci, to z ust będą wychodziły śmieci. Jeśli czyjeś serce przypomina łąkę pełną kwiatów, to z ust będą wychodziły przepiękne wyrażenia, pachnące świeżością i pięknością. Pierwsze czytanie podpisze się pod tymi stwierdzeniami, przypominając, że jeśli chcę poznać czyjś sposób myślenia i rozszyfrować myśli jego serca, to najlepiej pozwolić, żeby mówił. Niech mówi, niech gada… Się okaże, co mu tam w środku siedzi… (Syr 27,4-7).
I nie może być inaczej, nie da się tego oszukać. Drzewo dobre produkuje dobre owoce, a drzewo złe – złe owoce. Z wierzby gruszek nie da się zebrać, śliwek z sosny też nie za bardzo. Jednym z dobrych owoców, o których mowa w dzisiejszej Ewangelii, jest życzliwe oko. Jeśli w sercu jest życzliwość, to nie będziemy mówić źle o innych…
I to może być pierwszy test na kondycję naszego serca. No, przyznaj się, ile razy gadałeś, gadałaś dzisiaj źle o innych? Jeśli więcej niż zero, to trzeba na rehabilitację kardiologiczną! Od jutra, trzy razy dziennie, proszę coś ładnego o kimś powiedzieć. Jeśli nikogo nie ma w domu, to Panu Bogu.
Zaręczam, że po tygodniu takiej intensywnej kuracji będzie w sercu weselej, bo lżej i jaśniej. ■