„Mimo najrozmaitszych trudności Niepokalana sprawiła, że numer «Rycerza» w języku japońskim już jest w drukarni. Początkowo drukujemy 10 000 egzemplarzy – Cześć Niepokalanej!”. Tymi słowami 11 maja 1930 roku św. Ojciec Maksymilian poinformował ówczesnego Ojca Prowincjała, Kornela Czupryka, o rozpoczęciu wydawania miesięcznika „Seibo no Kishi”. 24 maja, czyli dokładnie miesiąc po przybyciu do Nagasaki, dodał: „Dziś rozsyłamy «Rycerza»
japońskiego”. W ten sposób rozpoczęła się niezwykła historia tego miesięcznika, który po dziś dzień jest wydawany. Dokładnie w 91. rocznicę wydania pierwszego numeru (maj 1930) ukazał się tysięczny numer tego czasopisma (maj 2021).
W jubileuszowym numerze zamieszczone zostały zdjęcia św. Ojca Maksymiliana Kolbego oraz innych polskich franciszkanów podczas pracy nad przygotowywaniem kolejnych numerów. Opublikowano również, poczynając od pierwszego, zdjęcia okładek sześciu przełomowych numerów „Rycerza”. Są wśród nich: numer 72 z maja 1936 roku, kiedy to św. Ojciec Maksymilian na zawsze opuścił Japonię, oraz numer 84 z maja 1937 roku, kiedy wydawcą magazynu został
o. Mieczysław Maria Mirochna, następca
św. Ojca Maksymiliana w japońskim Niepokalanowie. Zaprezentowana została też okładka „Rycerza” (nr 126) z listopada 1940 roku, tj. ostatniego numeru przed atakiem Japonii na USA, po którym wydanie magazynu zostało na rozkaz władz japońskich wstrzymane. Po zakończeniu wojny „Rycerz” ukazywał się od grudnia 1946 roku.
Dzisiejszy nakład tego czasopisma to 20 tys. egzemplarzy. Jest ono do tej pory jednym z najważniejszych magazynów katolickich w Japonii. Niech Niepokalana, dla której powstało to dzieło, ma je ciągle
w swojej opiece. ■