List Siódmy

Eden, 14 września 2024 roku

Najdroższy Człowieku…
Spoglądając na kolejne wydarzenia w historii Zbawienia, nie możesz pominąć najważniejszego faktu, którym jest Krzyż Jezusa Chrystusa. Wielu chrześcijanom krzyż zazwyczaj kojarzy się z bólem i cierpieniem, którego człowiek zawsze chce uniknąć. Tymczasem na krzyż możesz spojrzeć także z innej, mniej bolesnej perspektywy.

Krzyż, który wielu chrześcijan otacza pewną czcią na ścianach swoich domów, jest niewątpliwie znakiem Odkupienia, jednakże ten krzyż w różnych formach graficznych możesz spotkać także w codzienności swego życia.

Podnieść jakość życia
Dla wielu osób podniesienie jakości życia jest wystarczającym uzasadnieniem dla kreatywnej działalności na polu finansów. Człowiek często zabiega o polepszenie swego bytu materialnego. Czy jednak zawsze czyni to w zgodzie z moim przykazaniem? Jakość życia bynajmniej nie tkwi w materialnym dobrobycie, który chce się zapewnić na drodze uczciwych bądź nieuczciwych zabiegów czy wręcz kradzieży, czy rabunku. Prawdziwa jakość tkwi w pewnej umiejętności, którą jasno wypowiedział mój apostoł Paweł: „Umiem być bogatym i biednym. Do każdych warunków jestem zaprawiony”.

Jeśli masz dach nad głową, chleb i napój oraz odzienie, czyż to nie powinno być przynajmniej zadowalające? Jednak ty, Człowieku, mówisz zawsze: „Za mało”. Prawdziwa wielkość tkwi we wzniosłości życia duchowego, a graficznym znakiem tego podniesienia twojego ducha może być znak krzyżyka, który w zapisie nutowym podnosi wysokość dźwięku
o pół tonu. Właśnie tego oczekuję od ciebie, byś podniósł jakość swego życia duchowego,
a wszystko inne będzie ci dodane.

Skarb
Złodziej, który dokonał zuchwałej kradzieży, wie, że nie może swego łupu trzymać w swoim domu. Dlatego ukrywa go w jakimś miejscu, oznaczając je jakimś znakiem – być może właśnie małym krzyżykiem.

Historia zna różne systemy gospodarcze. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że oprócz tych powszechnie znanych, jak feudalizm, socjalizm czy kapitalizm, istnieje także system ekonomiczny chrześcijański, który w odróżnieniu od pozostałych systemów stawia na własność prywatną, lecz ta własność winna służyć dobru wspólnemu. To jest właśnie skarb, który płynie z pojmowania krzyża jako ofiary z siebie i zdolności do udzielania siebie z miłości. Taką lekcję oddawania siebie daje ci właśnie Chrystusowy Krzyż, bo więcej jest szczęścia w dawaniu, aniżeli w braniu.

Trzy krzyżyki
…to znak ludzi niepiśmiennych, który miał uwiarygodnić podpisany przez nich jakiś dokument. A czym dla ciebie jest ten potrójny znak? Współcześnie, gdy w krajach rozwiniętych analfabetyzm jest już rzadkością, winien on stać się znakiem uczciwości, rzetelności, kompetencji w ekspertyzach i rzeczoznawstwie, słowności, punktualności (brak punktualności jest kradzieżą czasu), ale także znakiem szczodrobliwości według miary twoich zasobów materialnych.

Suma
Chrystus z wysokości swego Krzyża w jednym akcie ofiary i modlitwy kierowanej do Mnie zebrał całą biedę i niedostatek ludzkości i przedstawił je Mnie w owej dramatycznej godzinie swego konania. Paradoksalnie suma, której znakiem jest mały krzyżyk (plus), może być twoim atutem lub znakiem pogrążenia: „Biedak zawołał i Pan go wysłuchał” – suma niedostatków czyni cię kimś ważnym w moich oczach. Gdy tymczasem bogacze, którzy nieuczciwie doszli do swojej majętności, zbiorą plon niesławy.

Jeszcze o ekologii
Świat materii nie zamyka się jedynie w obrębie tego, co nieożywione, ale dotyczy także materii ożywionej. Musisz jednak pamiętać, Najdroższy Człowieku, że świat przyrody jest w służbie ludzkości: nie tylko tobie, ale również tym, którzy przyjdą w następnych pokoleniach. Ekologia – jak wskazuje sama nazwa – jest nauką o wspólnym domu, który ci dałem do zamieszkania i używania wszystkich jego dóbr. Czyń to racjonalnie, myśląc z miłością i zapobiegliwością o twoich dzieciach i prawnukach. Ekologizm zaś – twór dzisiejszych czasów – usiłuje ci wmówić, że jesteś równy w godności i ważności każdemu innemu stworzeniu. Nie! Ty nie giniesz, jak giną one, lecz dbając o świat, który ci dałem, dbasz o swoją
w nim godność, używając danych ci dóbr jako istota rozumna.

Oddaj w porę dług – dopóki jesteś jeszcze w drodze. Napraw popełnione zło – dopóki jeszcze możesz. Nie bądź nic winien nikomu poza miłością. Niebawem znów się odezwę.

Ten i inne teksty czytaj dzięki prenumeracie

Zajrzyj do nas na FB