Rozpoczął się rok 2024, a wraz z nim na łamach „Rycerza Niepokalanej” otwiera się nowe okno dla Międzynarodowego Rycerstwa Niepokalanej. Rodzina Rycerstwa mieszka w tym samym domu, w którym kiedyś mieszkał św. Ojciec Maksymilian. W tym właśnie miejscu, w jakiś nieuchwytny, nadprzyrodzony sposób, doświadczamy matczynej obecności Maryi, Matki Jezusa. Ona nas uczy, prowadzi i nami kieruje.
W tym domu jest wiele pokoi, a nowy właśnie został umeblowany i zaaranżowany. Co miesiąc będziemy otwierać to okno, aby pokazać i opowiedzieć, co dzieje się w każdym zakątku świata,
w dużych i małych rzeczywistościach Rycerstwa Niepokalanej na świecie.
Międzynarodowe Centrum MI znajduje się przy Via San Teodoro 42 w Rzymie, dokładnie tam, gdzie św. Ojciec Maksymilian Kolbe, ówczesny Brat Maksymilian, mieszkał, studiował teologię i gdzie mieści się cela, w której zostało założone Rycerstwo. Znajdują się tam relikwie naszego Świętego, Jego habit, dokument założenia Rycerstwa z podpisami Brata Maksymiliana i sześciu innych braci, gorliwych i pełnych entuzjazmu, porwanych zapałem tego polskiego franciszkanina, zakochanego w Maryi. Na ścianie owej celi możemy zobaczyć portrety założycieli Rycerstwa; na środku pomieszczenia stoi drewniany stół, na nim dwie świece i figura Matki Bożej Niepokalanej. Od kilku miesięcy jest też Księga Gości, do której każdy może się wpisać.
Jeśli będziecie przejeżdżać przez Rzym, zapraszamy Was do odwiedzenia tego miejsca, gdzie wszystko przypomina czasy, od których minęło już 106 lat. Dzisiaj, właśnie tu, znajduje się nasz dom – dom Rycerstwa Niepokalanej, którego członkowie są rozsiani w wielu krajach na pięciu kontynentach. Ten dom otwarty jest dla każdego członka MI, dla każdej osoby, która oddała się Maryi i która chce do nas przyjechać, odwiedzić, a może nawet zamieszkać, by wspomóc nasze działanie.
Rycerstwo Niepokalanej, które można spotkać w kilkudziesięciu krajach, utrzymuje ze sobą stały kontakt. Często rozmawiamy ze sobą, aktualizując informacje na temat lokalnych wydarzeń, dzieląc się działaniami i programami szkoleniowymi, a także pomagając sobie nawzajem w tłumaczeniach, pokonując w ten sposób wszelkie przeszkody językowe.
Czy wiesz, że także w Wenezueli, na Filipinach oraz w Amazonii istnieją grupy
Rycerstwa Niepokalanej? Marzenie św. Ojca Maksymiliana, by zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną, ciągle jest realizowane. Jak stwierdził Papież Franciszek, mówiąc o znaczeniu świeckich w Kościele – są „jedną rodziną pełniącą misję”.
Pozwólcie, że w tym miejscu przedstawię garść informacji o działalności i życiu codziennym w różnych miejscach i Wspólnotach Rycerstwa. Rozpocznę od wspomnienia pielgrzymki MI Wybrzeża Kości Słoniowej do bazyliki Matki Bożej Pokoju w Jamusukro. Tam właśnie członkowie Rycerstwa spotkali się na wspólnej modlitwie, a także na dzieleniu się swymi doświadczeniami.
W Gwatemali Rycerstwo Niepokalanej, złożone z wielu młodych rycerzy, często organizuje kursy szkoleniowe dla nowych członków naszego Stowarzyszenia i w każdą trzecią sobotę miesiąca uczestniczy w modlitwie „Różaniec w drodze”. Procesja różańcowa rozpoczyna się w historycznej świątyni św. Franciszka z Asyżu, gdzie znajduje się także siedziba lokalnego Koła MI. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem inicjatyw prowadzonych przez miejscową Wspólnotę, która m.in. w grudniu robi kiermasz wyrobów domowych; zebrane w ten sposób pieniądze przeznacza na zakup kwiatów do ozdobienia świątyni, a przede wszystkim figury Matki Bożej na uroczystość Niepokalanego Poczęcia. Podobny kiermasz organizowany jest
w sierpniu z okazji święta św. Ojca Maksy-
miliana Kolbego.
We wrześniu ubiegłego roku odbyło się III Zgromadzenie MI w Burkina Faso! Była to dla całej naszej rycerskiej rodziny wielka radość, że mogliśmy wspólnie celebrować
to wydarzenie.
Miniony rok przyniósł owoc w postaci wielu nowych członków Rycerstwa Niepokalanej, którzy przez oddanie się Maryi weszli do naszych Wspólnot w różnych częściach świata. Choć minęło już trochę czasu, ciągle mamy w pamięci pełne entuzjazmu spotkanie podczas Światowych Dni Młodzieży, w którym uczestniczyło wielu członków MI. Przybyli oni z różnych kontynentów, by w Lizbonie, wraz z grupą Młodzieży Franciszkańskiej, przeżyć spotkanie z Papieżem Franciszkiem. Po zakończeniu ŚDM młodzi przedstawiciele Rycerstwa Niepokalanej, reprezentujący Burkina Faso, Polskę, Nikaraguę i Boliwię, zebrali się na I Międzynarodowym Spotkaniu Młodzieży MI, które było mocno wspierane przez prezesa międzynarodowego MI – Miquela Bordasa Prószyńskiego.
Kolejnym ważnym wydarzeniem była pielgrzymka młodych Portugalczyków do Fatimy, gdzie mogli przeżyć dni formacji, a także poświęcić czas na adorację Najświętszego Sakramentu. Podczas tej pielgrzymki w szeregi Rycerstwa wstąpiły trzy nowe osoby, oddając swoje życie w ręce Niepokalanej.
Warto wspomnieć, że pod koniec września Miquel Bordas Prószyński i o. Gilson Miguel Nunes (odpowiednio: prezes i asystent międzynarodowy MI) odwiedzili Siostry Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej w ich domu w Polsce. To Zgromadzenie zostało założone
w Japonii i jak wskazuje sama nazwa Zgromadzenia – jest ono oparte na charyzmacie kolbiańskim i głęboko zanurzone w duchu Rycerstwa Niepokalanej. W ten sposób istotowo należy ono do naszej wielkiej rodziny MI.
Nie możemy zapomnieć o młodych ludziach z Amazonii. Jest to duża grupa młodzieży, na czele której stoi franciszkanin konwentualny o. Antonio Maria. Jego zapał i miłość do charyzmatu Rycerstwa Niepokalanej przyciągają młodych, którzy spotykają się, by kształtować swoje serca i być coraz bliżej Niepokalanej. W amazońskiej miejscowości Tefé, gdzie o. Antonio prowadzi i formuje młodzież, 14 sierpnia miała miejsce podniosła ceremonia, podczas której w szeregi Rycerstwa wstąpiło wielu nowych, młodych członków.
Na zakończenie dodam jeszcze kilka słów o działaniach MI we Włoszech. Nasze Wspólnoty rozsiane są po całym kraju, najczęściej
w małych miejscowościach, gdzie poszczegól-
ne grupy gromadzą się na spotkaniach formacyjnych, dzieleniu się doświadczeniami i przede wszystkim po to, by uczestniczyć
w lokalnych uroczystościach kościelnych. Warto zauważyć, że idea św. Ojca Kolbego – by używać wszelkich środków, które będą prowadzić każde serce do Maryi – głęboko przeniknęła do działania naszego MI Narodowego. Jest wiele osób, które mocno zaangażowały się w wydawanie „Rycerza Niepokalanej” w formie papierowej i cyfrowej.
Prowadzimy również stronę internetową,
a także kanał o nazwie „TeleMaria Kolbe”
na platformie YouTube, gdzie można obejrzeć wiele różnych interesujących treści, odnoszących się do Rycerstwa Niepokalanej.
Zapewne byłoby jeszcze wiele do opowiedzenia! Rycerstwo Niepokalanej jest naprawdę wielką rodziną, obejmującą różne kultury i języki. Niewątpliwie łączy nas wszystkich miłość i entuzjazm niezwykłego franciszkanina, św. Ojca Maksymiliana Marii Kolbego, który pokazuje nam i uczy nas, jak kochać Maryję Niepokalaną – i jak każdego dnia
stawać się Jej rycerzem. ■