Życie, każdy jego dzień, daje nam nowe perspektywy na świętość i środki, które do tego celu prowadzą: czyn, słowo, modlitwa, smutek i radość, a nade wszystko miłość, która zawsze jest twórcza (św. Ojciec Maksymilian M. Kolbe), realizowana w jedności i komunii dusz, w autentycznej wierze i szczerych intencjach serc poprzez uczestnictwo we wspólnocie Kościoła Chrystusowego.
Dzień 14 września 2024 roku, spowity mgłą „jak mleko” i „ciepłym”, aczkolwiek uciążliwym deszczem i widokiem wody na polowym ołtarzu, niektórym nasuwał pytanie: Jak Jezus, w ten dany nam czas odpustu, poprowadzi wszystkich zgromadzonych? Rycerze Niepokalanej z pielgrzymami oraz kapłanami, opiekunami MI od morza do Tatr z każdej diecezji
i archidiecezji Polski – nie zawiedli Bolesnej Matki „u Stóp Jej Syna”. Nie wystraszyła ich pogoda. Wzorem św. Ojca Maksymiliana „wyszli naprzeciw” panującej aurze i stanęli na wysokości obranego celu, którym był Święty Krzyż.
Superior Klasztoru na Świętym Krzyżu o. Rafał Kupczak OMI przywitał wszystkich kapłanów, siostry zakonne, rycerzy Niepokalanej z opiekunami MI i wszystkich pielgrzymów. W sposób szczególny prezesa narodowego MI o. Ryszarda M. Żubera OFMConv, o. Pawła Warchoła z Warszawy, któremu towarzyszył ks. Sebastian Seweryn, opiekun MI diecezji kieleckiej, o. Mariusza Słowika z Łodzi, głoszących na Mszach świętych o godzinie: 8.00, 10.00, 15.00 i 17.00 homilie z bogatym przesłaniem miłości, płynącej z Krzyża Chrystusa, Jego Miłosierdzia i Boleści Matki dla zbawienia świata. Ojciec Ryszard Żuber, wprowadzając nas w tematykę spotkania, odniósł się do naszej, widocznej w tym miejscu, przynależności do Chrystusa i Niepokalanej. Były to słowa zachęty, by jak Maryja trwać przy własnym krzyżu, oddać Jej wszystko i na wieki zostać Jej rycerzem.
Hymnem o miłości z Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian (1 Kor 13,1-13) rozpoczęliśmy Spotkanie Pasyjne na dzień Odpustu Podwyższenia Krzyża Świętego, poprowadzone przez sekretarz MI Zofię Falkiewicz przy współpracy Piotra Kędziory, wybitnego artysty ze Starachowic, i Marii Zawłockiej z Krynek, która ubogaciła nasze nabożeństwo pięknym śpiewem. Odkryło ono w sercach i duszach obecnych perłę naszej wiary w Ojca, Syna i Ducha Świętego, przenikającego Serce Matki, a wszystko dla człowieka grzesznego, aby się w porę „obudził …i sam
w «grobie» własnej nędzy nie «zasnął»”.
Przed sumą odpustową wzruszające świadectwo przekazała Pani Emilia Nobis z Mirca – o akceptacji swej nieuleczalnej choroby. Utwierdziła słuchających, że przyjęcie z miłością krzyża choroby, jak i ofiarowanie własnego cierpienia wraz z modlitwą za innych przynosi owoc nawrócenia i uzdrowienia. Pani Emila napisała i wydała tomik poezji pt. Wizerunek w Lustrze, przeprowadzający czytelnika przez tajniki jej życia, choroby i miłości do Krzyża i do Niepokalanej. Duet córki Pani Emilii – Laury, i Pawła wykonał pieśń własnej kompozycji z tomiku poezji: Stoję pod Twym Krzyżem.
Suma odpustowa została odprawiona pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza, ordynariusza diecezji sandomierskiej, któremu towarzyszyło wielu przybyłych kapłanów. Do wspólnej modlitwy włączyli się wszyscy obecni na Odpuście, tłumy rycerzy Niepokalanej z dziewiętnastoma pocztami sztandarowymi MI oraz setki pielgrzymów zarówno wewnątrz bazyliki, jak i stojących na deszczu…
Ks. bp Krzysztof Nitkiewicz powiedział w homilii: „Krzyż jest drogą do zwycięstwa, ale wcześniej jest męczeństwem”, nawiązując do miłości Jezusa i drogi Rycerstwa Niepokalanej na wzór św. Ojca Maksymiliana i Matki Bolesnej.
Ciepły posiłek dla wszystkich zgromadzonych był zachętą do pozostania do końca tego pięknego duchowo dnia. Siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, na czele z s. Marią Faustyną, poprowadziły o godzinie 14.45 półgodzinne uwielbienie Bożego Miłosierdzia, a bezpośrednio po Mszy świętej dla rzeszy pielgrzymów w bazylice i na placu klasztornym – słowno-muzyczną Koronkę do Bożego Miłosierdzia, która była jak piękna iskra Miłosierdzia. Z inicjatywy o. Józefa Wcisło adoracja relikwii Drzewa Krzyża Świętego odbyła się w Kaplicy Relikwii przez ich
dotknięcie.
Na zakończenie naszego spotkania o godz. 17.00 została odprawiona Msza święta w intencji zmarłych rycerzy Niepokalanej, kapłanów oraz polecanych zmarłych, zakończona błogosławieństwem
z podziękowaniem Ojcom, Rycerstwu Niepokalanej i wszystkim uczestnikom tak wspaniałego dnia, przepełnionego „duchem wody” i gorliwej modlitwy.
Składamy najserdeczniejsze podziękowania wszystkim, którzy organizowali nasze spotkanie, wspierali nas modlitwą, dobrymi pomysłami i pomocą materialną. Naszą wdzięczność składamy na ręce Pani Poseł na Sejm RP Agaty Wojtyszek, która, jak sama powiedziała, „jako rycerka Niepokalanej, jest zaszczycona być pośród nas i nam pomagać”.
Następne spotkanie modlitewne „Rycerstwo Niepokalanej u Stóp Krzyża” odbędzie się 13 września 2025 roku w bazylice mniejszej pw. Trójcy Świętej w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy! ■