„Stać się Nią”

„Stać się Nią” – Weekendowe Spotkania Rycerstwa Niepokalanej w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.

„Samemu do Niej się zbliżyć, do Niej się upodobnić, pozwolić, by Ona opanowała nasze serce i całą naszą istotę, by Ona żyła i działała w nas i przez nas, by Ona miłowała Boga naszym sercem, byśmy do Niej należeli bezgranicznie – oto nasz ideał” – pisał św. Ojciec Maksymilian w swoim artykule do „Małego Dziennika” w 1936 roku.
W innym miejscu, w artykule z roku 1940 czytamy: „Zapalać więc tę miłość ku Niepokalanej, rozpaliwszy ją w sercu swoim, udzielać z tego ognia dookoła siebie; zapalić nim wszystkie dusze i każdą z osobna, które są i będą, i rozpłomieniać ten żar miłości w sobie i po całym świecie coraz goręcej i goręcej, bez granic – oto nasz cel. Wszystko inne to środki tylko”.
Cel Rycerstwa Niepokalanej – Zdobyć świat dla Chrystusa przez Niepokalaną – przekazany przez samego św. Ojca Maksymiliana, wymaga zaangażowania i stawia wciąż nowe wyzwania. Nasze bezgraniczne i nieobwarowane żadnymi zastrzeżeniami oddanie się Niepokalanej, upodabnianie się do Niej, skutkuje widoczną przemianą w nas
samych, ale także oddziaływaniem na innych: nasze postawy, modlitwa, działanie powinny być skierowane na doskonałe, stałe i sukcesywne wypełnianie woli Niepokalanej, a tym samym woli Boga samego.
Zbliżanie się do Ideału jest wymagające, ściśle wiąże się z naśladowaniem Maryi, stawaniem się Nią. Nadrzędny cel MI – Największa Chwała Boga – wypełnia się poprzez realizację celów pośrednich – wielorakich i różnorodnych, których adresatami są rycerze Niepokalanej i wszyscy chrześcijanie, ale swoim oddziaływaniem obejmują zwłaszcza niewierzących – bo o dusze ludzkie i zbawienie wszystkich toczy się bój.
Przyjęcie i gorliwa realizacja celów wyznaczonych przez samego św. Ojca Kolbego jest zadaniem wszystkich rycerzy. Do Niej się upodobnić! Dla Niej zdobyć najpierw siebie,
a potem promieniować na otoczenie. Naturalnie, żeby tego dokonać lub pozwolić, by tak się stało, należy Niepokalaną poznać, zdobyć wiedzę o Niej samej i o Jej Rycerstwie.
„Wszystkie środki – byle godziwe” – tak św. Ojciec Maksymilian pisał o rodzajach środków, które Jej rycerze mogą wykorzystywać w swoich działaniach. Zazwyczaj u progu nowego roku duszpasterskiego układamy programy i wyznaczamy nowe zadania, dokonujemy również ewaluacji, co się udało, o co więcej trzeba się postarać. W trosce o swój rozwój osobisty i duchowy rycerz Niepokalanej przygląda się swoim zasobom, także zaniedbaniom, i szuka sposobów i możliwości, aby jeszcze bardziej być Jej.
Formowanie się w duchu maryjno-kolbiańskim jest zadaniem MI i bez wątpienia wyzwaniem. Potrzeba spotkania z innymi rycerzami, dzielenia się i pogłębiania znajomości Niepokalanej jest na każdym etapie przynależności do MI naturalną skłonnością, ale i darem.
Materiały formacyjne, opracowywane na każdy miesiąc w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, pomagają sprostać tym potrzebom. Pomimo bardzo pozytywnego odbioru, zdarzają się, zwłaszcza w nowo powstałych wspólnotach, trudności z ich wykorzystaniem.
Czasem powstaje przekonanie, że musimy „przerobić” wszystko „od deski do deski”. Często nużącym staje się ten sam sposób pracy
z materiałami formacyjnymi. Wielokrotnie rodzą się wątpliwości związane z metodami pracy z tekstem, pojawiają się niedogodności dotyczące samych spotkań w grupie, zwłaszcza gdy z różnych powodów okazuje się, że trzeba na chwilę przejąć rolę prowadzącego. Trudności mogą dotyczyć sposobu efektywnego włączania się w dyskusję, czy maksymalnego i korzystnego dla wszystkich wykorzystania czasu spotkań formacyjnych.
Odpowiedzią na te i inne wątpliwości, a zarazem oddolną inicjatywą, pochodzącą od samych rycerzy Niepokalanej, jest cykl spotkań formacyjnych, tzw. Weekendowe Spotkania MI w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, które od 2023 roku odbywają się cztery razy w roku (wrzesień, luty, kwiecień, czerwiec) pod wspólnym tytułem: „Jesteśmy posłani”. Celem spotkań jest ułatwienie uczestnikom zbliżenia się do osiągnięcia celu MI, przyczynienia się do większego poznania Niepokalanej, pogłębienia wiary i wiedzy, nabycia umiejętności i kompetencji współprowadzenia czy nawet prowadzenia spotkań wspólnotowych, a na pewno pełniejsze w nich uczestnictwo i zaangażowanie.
Spotkania weekendowe zaczynają się w piątek wieczorem i kończą w sobotę po południu. Wzorem św. Ojca Maksymiliana, że wszystko zaczyna się od kolan, wieczór piątkowy zarezerwowany jest na modlitwę: Mszę świętą, adorację Najświętszego Sakramentu, Różaniec, Apel Jasnogórski. Praca w grupach rozpoczyna się w sobotę po Jutrzni i potem po Mszy świętej, i kończy podsumowaniem w auli.
W roku formacyjnym 2023/2024 tematyka spotkań zaczerpnięta została z Ewangelii
i z Pism św. Ojca Kolbego: „Widziałem cię, zanim cię zawołał Filip, gdy byłeś pod figowcem”
(J 1,48); „Odwagi! Ja jestem, nie bójcie się”
(Mt 14,27); Dopóki żyjemy na tym świecie, nic nie jest stracone (OMK, Pisma, 20) oraz Niepokalanej Militia (OMK, Pisma, 1191). Spotkania w grupach zawsze poprzedza odpowiednie wprowadzenie, przedstawione z wykorzystaniem uprzednio przygotowanej prezentacji
w dostosowanym do potrzeb programie multimedialnym.
W tym roku formacyjnym podczas wprowadzenia omówione zostały następujące zagadnienia:
• cele spotkań wspólnotowych
i planowanie,
• różnorodne metody i sposoby pracy
z tekstem,
• zasady pracy w grupach,
• rola lidera,
• potencjalne trudności i sposoby
ich przezwyciężania.
Praca w grupach opiera się o odpowiednio dobrane do tematyki, wcześniej wybrane, teksty: z Ewangelii, z Pism św. Ojca Maksymiliana i z Katechizmu Kościoła Katolickiego. Każda grupa pracuje dowolnie wybraną (wcześniej przedstawioną) metodą; podsumowaniem są wnioski każdej grupy wypracowane podczas pracy z tekstem oraz owocna dyskusja. Uczestnicy dzielą się swoimi spostrzeżeniami podczas podsumowania, a także anonimowo wypełniają ankietę. Nad całością czuwają liderzy, którzy prowadzą i wspomagają na każdym etapie i w każdej potrzebie.
Urozmaiceniem spotkań formacyjnych w Centrum św. Maksymiliana jest wykorzystanie nowoczesnych technologii komunikacyjno-informacyjnych: quizy online z realnymi nagrodami dla zwycięzców, prezentacje multimedialne, kody QR z cytatami św. Ojca Kolbego czy zasadami kodeksu rycerskiego (z pomocą w obsłudze aplikacji) oraz ankiety ewaluacyjne online w aplikacji Google. Poza zdobywaniem wiedzy i umiejętności uczestnicy dobrze spędzają czas wśród życzliwych ludzi, których łączą te same cele, wymieniają się doświadczeniem i sprawdzonymi pomysłami, które z powodzeniem można wykorzystać podczas spotkań wspólnotowych i nie tylko.
Centrum św. Maksymiliana w Harmężach zaprasza wszystkich zainteresowanych taką formą umacniania się, zdobywania wiedzy, nabywania umiejętności oraz dzielenia się swoim doświadczeniem. ■

Ten i inne teksty czytaj dzięki prenumeracie

Zajrzyj do nas na FB