Każde dziecko to DAR. Cud poczęcia i narodzin bywa niekiedy trudny – okupiony głęboką modlitwą, cierpieniem i ofiarą. Czasami nadzieja tli się niczym mały płomyk. Wszystkie możliwości zostają wykorzystane… i wówczas okazuje się, że to, co po ludzku niewykonalne – dla Pana Boga nie jest niemożliwe.
Szczególnie jeśli o pomoc prosi się Matkę Bożą. Ile dzieci zostało wymodlonych za wstawiennictwem Matki Bożej – tego nie wie nikt… ile wydreptanych w pielgrzymkach
do maryjnych sanktuariów… Ci, którzy uciekają się do Niej ze swoimi troskami, pragnieniami i błaganiami, wiedzą, że nikogo nie pozostawi bez odpowiedzi.
Świadectwa otrzymanych cudów i łask przemawiają do serc najbardziej. Wiele wzruszających historii znajduje się w klasztorze ojców paulinów na Jasnej Górze, w Niepokalanowie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Gidlach czy Diecezjalnym Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia w Warszawie. Wśród nich są świadectwa głębokich nawróceń, uzdrowienia duszy i ciała i te dotyczące dzieci – ich zdrowia czy poczęcia. Piękne i potrzebne to szczególnie dzisiaj, kiedy w świecie tyle mówi się o prawach kobiet, przerywaniu ciąży i rozpadzie rodziny.
W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 8 grudnia 2019 roku, JEm Ks. Kazimierz Kardynał Nycz metropolita warszawski na prośbę Generała zakonu paulinów o. Arnolda Chrapkowskiego ustanowił warszawski kościół pw. Świętego Ducha Diecezjalnym Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia. Świątynia stała się miejscem kultu Matki Bożej i modlitwy w intencji życia poczętego oraz przebłagania za grzechy przeciwko życiu.
– Chcemy, by przychodziły tutaj matki, wszystkie matki i robiły to, co do nich należy, bo one są pierwszymi obrońcami życia poczętego – powiedział Ksiądz Kardynał w trakcie uroczystości. Diecezjalne Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia to także miejsce dla lekarzy i polityków, którzy poprzez swoją służbę drugiemu człowiekowi powinni bronić wartości, którą jest ludzkie życie. W warszawskim kościele pw. Świętego Ducha od 1987 roku prowadzone jest Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
– Do dziś duchowej adopcji dziecka poczętego, a jeszcze nie narodzonego podjęło się w kościele pw. Świętego Ducha ponad 10 tys. osób – podkreślił o. Marek Tomczyk, ówczesny Przeor warszawskiego konwentu paulinów. Ojcowie zachęcają wiernych, a szczególnie pątników, którzy każdego roku wyruszają na pielgrzymi szlak jasnogórski, do składania świadectw łask, jakich doświadczyli za przyczyną Matki Bożej Jasnogórskiej. Spisanych historii przybywa, choć wiele osób zapewne nie wie, że może złożyć takie świadectwo.